Blokujemy TORa

Dzisiaj przypadkowo wpadła mi w ręce dość przydatna wtyczka do WordPressa TOR Blocker, dzięki której możemy zablokować połączenia do naszej strony z sieci TOR oraz przez tzw. serwery Proxy. Należy się tu jednak kilka słów wyjaśnienia, sieć TOR nie jest siecią, z której korzystają tylko przestępcy i nie powstała ona z tego powodu jak często sugeruje się w mediach ale korzysta z niej wiele uczciwych osób, dla których nie jest obojętna anonimowość w sieci. Dzisiaj wobec wszechobecnego szpiegostwa i inwigilacji jest to usprawiedliwione i coraz więcej osób z niej korzysta. Podobna sytuacja ma się z serwerami Proxy, czy też VPN.

Warto o tym pamiętać jeśli zdecydujemy się na instalację i uruchomienie tej wtyczki, jako że uniemożliwimy dostęp do naszej strony tym osobom. Z sieci TOR, Proxy, VPN korzystają jednak także przestępcy i to jest faktem, więc jeśli sprawa bezpieczeństwa naszej strony jest dla nas rzeczą priorytetową i możemy pogodzić się z utratą drobnego procenta ruchu na naszą stronę, to instalacja i uruchomienie tego pluginu jest jak najbardziej wskazane.

Działanie tego pluginu jest bardzo proste, najzwyczajniej blokuje on dostęp do strony osobom i botom z danym IP, który znajduje się na wciąż aktualizowanej liście TOR i Proxy udostępnianych przez twórcę wtyczki. Po instalacji warto także odwiedzić menu konfiguracyjne tego pluginu i zaznaczyć bądź wyłączyć interesujące nas opcje, aby dostosować jego działanie do naszych wymagań i preferencji.

Jeśli masz ciągłe problemy z atakami, a żadne inne metody obrony nie pomagają, to warto wdrożyć ten plugin na swoim WordPressie, gdyż takie ataki z reguły idą właśnie za pośrednictwem tych sieci. Blokada ich może pomóc.

2 myśli na temat „Blokujemy TORa

Dodaj komentarz

5 + eleven =