Charakterystyka Augusta z "Lalki" - Główne cechy postaci i analiza

Charakterystyka Augusta z "Lalki" - Główne cechy postaci i analiza
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz2 marca 2024 | 6 min

August postac z lalki to jedna z najbardziej znaczących postaci powieści Bolesława Prusa. Ten przebiegły i wyrachowany bohater cały czas dąży do realizacji własnych celów finansowych, nie zważając na uczucia innych osób.

Kluczowe wnioski:
 • August pochodzi z nizin społecznych, ale konsekwentnie buduje swoją pozycję
 • Wykorzystuje uczucie Izabeli Łęckiej dla realizacji planu małżeństwa z majątkiem
 • Jest oszustem finansowym, który dopuszcza się nieuczciwych praktyk
 • Reprezentuje typ człowieka skupionego na zdobywaniu pieniędzy i władzy
 • Jego postawa kontrastuje z uczciwością i wrażliwością Wokulskiego

Kim jest August z "Lalki" Bolesława Prusa

August postac z lalki to jedna z kluczowych postaci w powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka". Jest to człowiek pochodzący z nizin społecznych, który konsekwentnie buduje swoją pozycję i majątek.

August reprezentuje typ nieuczciwego i wyrachowanego oszusta, dla którego najważniejszy jest zysk finansowy. Nie cofnie się przed niczym, by zdobyć pieniądze lub władzę. Jego postawa jest przeciwieństwem uczciwości i wrażliwości głównego bohatera powieści - Stanisława Wokulskiego.

Pochodzenie Augusta

August pochodzi z nizin społecznych, nie mając urodzenia ani majątku. Karierę zawodową zaczyna od posady pisarza u Wokulskiego. Z czasem awansuje na stanowisko buchaltera.

Jest to człowiek obdarzony zdolnościami matematycznymi i rachunkowymi. Szybko orientuje się w finansach i potrafi znaleźć luki w systemie, które pozwolą mu wzbogacić się kosztem innych.

August jako prototyp dbającego o zysk

Najważniejszym celem Augusta jest pomnażanie zysków za wszelką cenę. Traktuje ludzi przedmiotowo - liczą się dla niego tylko pieniądze. Jest sprytny i bezwzględny w dążeniu do celu.

August postać z lalki reprezentuje nowy typ człowieka, który pojawił się w epoce kapitalizmu. Dla niego nie liczą się tradycyjne wartości, tylko pieniądz i to, co można za niego kupić.

Stosunek do pieniędzy

Dla Augusta pieniądze są najważniejszą wartością w życiu. Uważa, że posiadanie majątku daje człowiekowi realną władzę i pozycję społeczną. Jest skupiony tylko na własnych korzyściach.

Nie cofnie się przed oszustwami czy nieuczciwymi praktykami, byle tylko zdobyć jak najwięcej pieniędzy. Można powiedzieć, że dla Augusta cel uświęca środki.

Czytaj więcej:Analiza bohaterów "Zbrodni i kary" - Kluczowe spostrzeżenia i analiza

Pochodzenie i droga Augusta do fortuny

Jak już wspomniano, August pochodził z nizin społecznych i nie miał majątku ani rodziny. Jego droga do bogactwa wiodła przez różne oszustwa finansowe i wykorzystywanie ludzkich uczuć.

Najpierw jako buchalter u Wokulskiego nauczył się "kombinować" i ukrywać nieprawidłowości w rachunkach. Potem ożenił się z bogatą, starszą kobietą, z którą nie łączyło go nic poza chęcią wejścia w posiadanie jej pieniędzy.

Najpierw ożenił się ze mną, a teraz zabiera moje pieniądze i idzie do młodszej...

W końcu August ożenił się powtórnie z młodą Izabelą Łęcką, córką bankierów. Tym razem kierowała nim autentyczna miłość, choć nadal liczył na dostęp do rodzinnego majątku Łęckich.

Małżeństwo z pierwszą żoną

August poślubił zamożną wdowę bez uczuć z jej strony. Chodziło mu tylko o dostęp do jej pieniędzy. Kiedy kobieta odkryła, że została wykorzystana, załamała się psychicznie.

Dla Augusta natomiast był to kolejny krok w górę drabiny społecznej i okazja do pomnażania majątku. Nie miał skrupułów, żeby opuścić żonę dla młodszej i ładniejszej Izabeli.

Relacja Augusta z Izabelą Łęcką

Zdjęcie Charakterystyka Augusta z "Lalki" - Główne cechy postaci i analiza

August postac z lalki faktycznie pokochał Izabelę, choć początkowo chodziło mu o pieniądze. Stopniowo zakochuje się w niej na zabój.

Niestety, rodzina Izabeli jest przeciwna ich związkowi ze względu na pochodzenie Augusta. Ostatecznie dochodzi do rozstania pary i załamania psychicznego Augusta.

Okres znajomości z Izabelą 1868-1878
Początkowe intencje Augusta Chęć wejścia w posiadanie majątku Łęckich
Ewolucja uczuć Od zainteresowania majątkiem do prawdziwej miłości

Izabela kochała Augusta, ale rodzice zmusili ją do poślubienia arystokraty. Ostatecznie August załamał się psychicznie, nie mogąc pogodzić z utratą ukochanej.

Stosunki Augusta z rodziną Łęckich

August starał się przypodobać rodzicom Izabeli, pokazując swoje sukcesy finansowe. Jednak państwo Łęccy nigdy go nie zaakceptowali ze względu na pochodzenie.

Uważali go za parweniusza i oszusta, który chce wykorzystać ich córkę dla pieniędzy. Doprowadzili więc do zerwania związku Izabeli i Augusta.

August próbuje zdobyć majątek Łęckich

Od samego początku August liczył, że poślubiając Izabelę, wejdzie w posiadanie majątku wpływowej rodziny bankierskiej. Starał się przypodobać teściom, ale ci nigdy go nie zaakceptowali.

August postać z lalki ostatecznie nie zdołał zrealizować planu wejścia w posiadanie fortuny Łęckich. Jego machlojki i oszustwa wyszły na jaw, a rodzice Izabeli doprowadzili do rozstania pary.

Marzenia Augusta o bogactwie i wysokiej pozycji społecznej legły więc w gruzach. Do końca życia pozostał outsiderem, któremu odmówiono wejścia do salonów warszawskiej arystokracji.

Cechy charakteru Augusta jako oszusta

August cechuje się typowymi zachowaniami i cechami charakteru oszusta:

 • Jest sprytny, przebiegły i potrafi manipulować ludźmi
 • Kieruje się wyłącznie własnym interesem
 • Nie ma skrupułów, by kłamać, oszukiwać czy kraść
 • Udaje uczucia, których tak naprawdę nie ma (miłość do pierwszej żony)
 • Wykorzystuje słabości innych dla własnych korzyści

Te cechy sprawiają, że postać Augusta jawi się jako prototyp oszusta i hipokryty. Nie można mu ufać ani na chwilę, bo zawsze kierują nim pobudki finansowe.

Z drugiej strony uczucie do Izabeli zmienia go i pozwala zobaczyć w nim człowieka, a nie tylko bezwzględnego manipulatora dążącego do celu.

Podsumowanie

August postac z lalki to jeden z kluczowych bohaterów powieści Bolesława Prusa. Jest to postać wyrachowanego i bezwzględnego oszusta, który wykorzystuje innych dla własnych korzyści materialnych.

Początkowo August jawi się jako prototypowy parweniusz, pozbawiony skrupułów w dążeniu do bogactwa i pozycji. Z czasem jednak prawdziwie zakochuje się w Izabeli Łęckiej. To uczucie pozwala mu się zmienić i ukazuje w nim wrażliwsze oblicze.

5 Podobnych Artykułów

 1. Przygotowanie do ustnej matury z angielskiego: Sprawdź ćwiczenia
 2. Odmiana słowa "kakao" przez przypadki - wzór i przykłady zdań
 3. Optymalizacja SEO poprzez inteligentne linkowanie wewnętrzne
 4. LO Małachowianka dziennik: sprawdź elektroniczny dziennik ucznia
 5. Kiedy wypada Dzień Dyni i jak ciekawie go świętować w szkole?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły