Charakterystyka bohaterów "Dżumy" - Główne cechy postaci

Charakterystyka bohaterów "Dżumy" - Główne cechy postaci
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz23 lutego 2024 | 5 min

Charakterystyka bohaterów dżumy przedstawia główne cechy postaci występujących w powieści Alberta Camusa pod takim samym tytułem. Analiza ta pozwala lepiej zrozumieć motywacje i postępowanie bohaterów w obliczu epidemi dżumy nawiedzającej francuskie miasto Oran. Przyjrzymy się bliżej takim postaciom jak Dr Rieux, Paneloux, Rambert i Cottard oraz ich reakcjom na rozprzestrzeniającą się zarazę.

Kluczowe wnioski:
  • Dr Rieux jako główny bohater stara się za wszelką cenę powstrzymać epidemię.
  • Ks. Paneloux początkowo interpretuje dżumę jako karę Boską za grzechy ludzi.
  • Dziennikarz Rambert pragnie za wszelką cenę opuścić zamknięte miasto i wrócić do ukochanej.
  • Cottard nieoczekiwanie czerpie korzyści z panującego chaosu i ograniczeń.
  • Reakcje bohaterów na klęskę żywiołową są różne i złożone.

Charakterystyka głównego bohatera

dżuma charakterystyka bohaterów, główni bohaterowie Dżumy, analiza postaci Dżumy - Powieść Alberta Camusa "Dżuma" opowiada o wybuchu epidemii w algierskim mieście Oran. Głównym bohaterem i narratorem jest lekarz Bernard Rieux. To on jako pierwszy zdaje sobie sprawę z realnego zagrożenia i podejmuje heroiczną walkę z rozprzestrzeniającą się zarazą.

Dr Rieux jest postacią niezwykle szlachetną i poświęcającą się dla dobra innych ludzi. Z narażeniem własnego życia stara się leczyć zarażonych mieszkańców Oranu. Jego pierwszoplanowym celem jest powstrzymanie epidemii. Aby to osiągnąć, zakłada wraz z innymi ochotnikami "oddziały sanitarne" i organizuje kwarantannę chorych. Jest gotów zrobić wszystko, by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się dżumy.

Dr Rieux jest również głosem rozsądku i racjonalności. W przeciwieństwie do wielu innych bohaterów zachowuje spokój i trzeźwość myślenia. Potrafi też dostrzec w klęsce żywiołowej pewne pozytywne aspekty - solidarność i współpracę ludzi dla wyższego dobra.

Ewolucja postawy Paneloux

Inną kluczową postacią powieści jest ksiądz Paneloux. Jego podejście do epidemii dżumy ewoluuje wraz z rozwojem wydarzeń. Początkowo interpretuje on zarazę jako karę zesłaną przez Boga za grzechy i zepsucie moralne mieszkańców Oranu.

W swoim kazaniu nawołuje wiernych do pokuty i nawrócenia, aby gniew Boży się uśmierzył. Jednak kolejne etapy rozwoju epidemii powodują, że zaczyna wątpić w słuszność takiej interpretacji. Ostatecznie sam ginie od dżumy, co prowadzi go do zupełnie nowych wniosków na temat sensu ludzkiego cierpienia.

Rambert i "Grupy sanitarne"

Kolejnym typem postawy wobec epidemii reprezentuje dziennikarz Rambert. Znalazł się on przypadkiem w Oranie w momencie wybuchu dżumy i zostaje uwięziony w mieście przez wprowadzoną kwarantannę.

Inaczej niż dr Rieux nie pała on jednak pragnieniem niesienia pomocy innym mieszkańcom. Jego jedynym celem jest znalezienie drogi ucieczki z Oranu, aby móc wrócić do swojej ukochanej w Paryżu. Wykorzystuje swoje koneksje i próbuje nielegalnie opuścić miasto.

Przeciwieństwem postawy Ramberta jest nastawienie ochotników z "grup sanitarnych". To oni pod wodzą dr. Rieux'a niosą pomoc chorym i umierającym mieszkańcom Oranu. Ryzykują przy tym własne życie, nie oczekując w zamian żadnych profitów czy splendoru.

Czytaj więcej:Streszczenie aktu 3 "Kordiana": kluczowe wątki i ich znaczenie

Stosunek Cottarda i Granda do epidemii

Osobliwą postawę wobec zarazy przejawia natomiast Cottard. Jest on marginalną postacią, żyjącą na uboczu społeczeństwa ze względu na swoją przeszłość kryminalną. Paradoksalnie jednak zyskuje na epidemii - ogólny chaos i zawieszenie normalnego biegu życia pozwalają mu czuć się swobodniej i bezpieczniej.

W przeciwieństwie do innych Cottard czuł się świetnie. [...] to właśnie teraz, gdy miasto miało inne zmartwienia i znajdowało się w stanie oblężenia, on sam odżył i poczuł ulgę.

Zgoła inną postacią jest Jean Tarrou - alter ego samego Alberta Camusa. To postać bardzo wrażliwa, poszukująca sensu i solidarności między ludźmi. Tarrou dołącza do "grup sanitarnych", aby wesprzeć w walce z epidemią. Jest też swego rodzaju kronikarzem wydarzeń, prowadząc dokładne zapiski na temat postępów zarazy.

Władze miasta

Zdjęcie Charakterystyka bohaterów "Dżumy" - Główne cechy postaci

dżuma charakterystyka bohaterów, główni bohaterowie Dżumy - Odrębną grupę stanowią w powieści przedstawiciele władz i administracji miasta Oran. Zalicza się do nich prefekt Othon oraz doktor Richard. Ich postawa cechuje się tendencyjnością do bagatelizowania zagrożenia i ukrywania prawdziwych rozmiarów epidemii.

Z obawy o straty gospodarcze i wizerunkowe zaniedbują podjęcie radykalnych działań na początkowym etapie. Tym samym pośrednio przyczyniają się do rozprzestrzenienia się dżumy na większą skalę. Dopiero później godzą się na drastyczne rozwiązania, takie jak kwarantanna i izolacja miasta.

Postać Nastawienie do epidemii
Dr Rieux Walka z dżumą, niesienie pomocy chorym
Ks. Paneloux Interpretacja dżumy jako kary bożej
Rambert Próba ucieczki z miasta

Podsumowując, galeria barwnych postaci przedstawionych w powieści Camusa ukazuje szerokie spektrum ludzkich postaw w obliczu niszczycielskiej siły epidemii. Każda z tych postaci inaczej radzi sobie z nową, dramatyczną sytuacją.

Podsumowanie

dżuma charakterystyka bohaterów, główni bohaterowie Dżumy, analiza postaci Dżumy - Albert Camus w swojej powieści przedstawia szerokie spectrum postaw ludzkich w obliczu ogromnej tragedii, jaką jest epidemia śmiertelnej choroby. Każdy z bohaterów inaczej radzi sobie z zaistniałą sytuacją.

Możemy prześledzić tu ewolucję poglądów - od interpretacji dżumy jako kary boskiej, przez pragnienie ucieczki, po całkowite zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. Poprzez losy poszczególnych postaci Camus ukazuje złożoną naturę ludzką w obliczu egzystencjalnego kryzysu.

Najczęstsze pytania

Głównym bohaterem i narratorem powieści "Dżuma" Alberta Camusa jest doktor Bernard Rieux. To on jako jeden z pierwszych zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemią i staje na czele walki z rozprzestrzeniającą się zarazą.

Ksiądz Paneloux początkowo postrzega dżumę jako karę zesłaną przez Boga za grzechy i niemoralność mieszkańców miasta Oran. Wzywa ich do pokuty, aby gniew Boży się uśmierzył.

Dziennikarz Rambert przebywa przypadkowo w Oranie w momencie wybuchu epidemii. Jego jedynym celem jest znalezienie drogi ucieczki z miasta, by móc wrócić do ukochanej osoby w Paryżu.

Władze Oranu bagatelizują początkowo zagrożenie, aby nie doprowadzić do strat materialnych i wizerunkowych. Spóźniona reakcja przyczynia się do rozprzestrzenienia zarazy na większą skalę.

Jean Tarrou jest alter ego samego Camusa w powieści - osoba niezwykle wrażliwa, poszukująca sensu i solidarności między ludźmi. To swego rodzaju kronikarz wydarzeń rozgrywających się w mieście.

5 Podobnych Artykułów

  1. Przygotowanie do ustnej matury z angielskiego: Sprawdź ćwiczenia
  2. Odmiana słowa "kakao" przez przypadki - wzór i przykłady zdań
  3. Optymalizacja SEO poprzez inteligentne linkowanie wewnętrzne
  4. LO Małachowianka dziennik: sprawdź elektroniczny dziennik ucznia
  5. Kiedy wypada Dzień Dyni i jak ciekawie go świętować w szkole?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły