Jaki CMS wybrać Drupal, Joomla, a może WordPress?

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jest to kolejny artykuł z serii “Który CMS jest najlepszy”, a jedynie taki, który ma pokazać ich wady i zalety. Drupal, Joomla oraz WordPress, to obecnie najpopularniejsze systemy CMS, za pomocą których w prosty sposób można zbudować własną stronę internetową. Są to także CMS, z których i ja korzystam budując strony, niektóre bardzo zaawansowane. Wymienione skrypty, opisane są w sposób alfabetyczny, aby wykluczyć jakiekolwiek sugestie adoracji któregokolwiek z nich. Opisy robione były na podstawie aktualnie najnowszej wersji danego CMS.

Drupal

Przez jednych wielbiony, przez innych krytykowany za niezbyt przyjazny panel administracyjny, a także za dość spory apetyt na zasoby serwera przy dużych i mocno odwiedzanych stronach. W najnowszej wersji 8.0.5 obsługuje dodatkowo oprócz MySQL, bazy danych PostgreSQL oraz jest w pełni zgodny z najnowszym PHP7 co na pewno pozytywnie wpłynie na jego wydajność przy mocno rozbudowanych stronach i dużej liczbie osób je odwiedzających. W najnowszej wersji silnik tego CMS został przepisany praktycznie od zera, głownie po to aby poprawic jego wydajność. W obecnej formie skrypt ten z powodzeniem może być stosowany zarówno dla małych jak i wielkich serwisów internetowych z dużą ilością osób odwiedzających. Sam panel administracyjny został również przebudowany, aby był bardziej przyjazny użytkownikowi.

Wady: Bardzo mała ilość w pełni darmowych i funkcjonalnych pluginów i szablonów graficznych, które możemy użyć na naszych stronach. Po aktualizacji skryptu do nowszej wersji, często przestają nam działać doinstalowane pluginy jak i sam szablon graficzny, które muszą być dostosowane do jego instalowanej wersji. Sam skrypt po instalacji waży około 100mb.

Drupala można pobrać z: https://ftp.drupal.org/files/projects/drupal-8.0.5.zip

Joomla

Kolejny CMS równie często chwalony co krytykowany. W najnowszej wersji 3.4, posiada niezłe wsparcie dla nowych technologii jak HTML5, CSS3 itp. a także już w standardzie mamy dostęp do wielu wtyczek zwiększających funkcjonalność strony. Sam panel administracyjny jest dość intuicyjny i po pewnej wprawie i obyciu nie powinien sprawić nam problemów.

Wady: Najmniej wydajny skrypt z pośród opisywanych i już po samej instalacji, jest to dość mocno widoczne i odczuwalne. W obecnej wersji obsługuje jedynie bazy MySQL i nie posiada wsparcia dla PHP7 (według zapowiedzi wsparcie dla PHP7 pojawić ma się w kolejnej wersji Joomla). Tak jak w przypadku Drupala, większość ciekawych i nowoczesnych templatek dla Joomla, jest płatna, co na pewno będzie przeszkoda dla osób budujących swoje strony hobbystyczne. Strona bezpośrednio po instalacji waży około 100mb.

Joomlę można pobrać z: https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/download/3.4.8/Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

WordPress

Najnowsza wersja WordPressa, to 4.4.2. Z plusów tego CMS możemy wymienić, bardzo dużą ilość darmowych pluginów i szablonów graficznych, którymi możemy wzbogacić swoją stronę. Skrypt po instalacji waży dosłownie kilka megabajtów co na pewno oszczędzi nasze miejsce na serwerze. Jest dość prosty w modyfikacji, a także przy odpowiedniej konfiguracji dość szybki i wydajny dla nawet bardzo rozbudowanych i popularnych stron. Skrypt jest przystosowany do pracy pod kontrola PHP7 i w niektórych testach jest około 50% bardziej wydajny niż WP działający pod PHP5.6, zużycie pamięci RAM pod PHP7 dla tego skryptu jest także około 12% mniejsze.

Wady: Ze względu na swoją popularność jest dość często atakowany przez różnej maści hackerów i mimo, że producenci robią co mogą w celu poprawy jego bezpieczeństwa, jest on jednym z najczęściej hakowanych CMS. Współpracuje jedynie z bazami danych MySQL.

WordPressa można pobrać z: https://wordpress.org/latest.zip

Uwaga: Opisywany WordPress, brany był pod uwagę wyłącznie jako skrypt do budowy witryny internetowej, bloga, strony firmowej. W żadnym wypadku nie jako sklep internetowy, czy forum dla których także jest często stosowany. Dla dużych projektów w tych zastosowaniach skrypt ten nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jaki skrypt więc wybrać? Jak już wspomniałem, sam korzystam z każdego z tych CMS w swoich projektach, czasem jest to podyktowane specyfiką strony, a czasem specyficznymi wymaganiami klienta. Przy odpowiednim podejściu, konfiguracji skryptu oraz serwera, z powodzeniem mogą być one wykorzystane do budowy zarówno małej jak i dużej strony internetowej.

To jaki CMS ty wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie, od twoich wymagań, preferencji i pewnego przyzwyczajenia, dzięki któremu dany CMS przypadnie ci do gustu lub nie. Wszystkie opisywane skrypty posiadają wsparcie dla polskiej wersji językowej.

12 myśli na temat „Jaki CMS wybrać Drupal, Joomla, a może WordPress?

  1. Faktycznie jeśli chodzi o darmowe wtyczki i szablony graficzne, to wordpess nie ma sobie równych, jednak jeśli wziąć po uwagę budowę stron informacyjnych, to chyba dominuje jednak Joomla. Przynajmniej w zastosowaniach nie komercyjnych i urzędowych.

  2. Szablony i pluginy są, jednak te lepsze są płatne niestety, a i te darmowe często maja poblokowane niektóre opcje, które aktywowane są po zakupie pełnej wersji.

    • Zależy, jeśli masz dodatkowe wtyczki rozszerzające funkcjonalność Joomla, to bardziej WP, jako że łatwiej będzie znaleźć wtyczki pod niego o podobnej funkcjonalności.

  3. Rozumiem, na tym mi właśnie zależy, aby na stronie były dostępne te same opcje co są obecnie. Mam jeszcze takie kolejne pytanie, czy z przerobieniem szablonu graficznego będą duże problemy?

    • Zależy, jeśli o to chodzi to szablony Joomla i WP nie są kompatybilne. Jeśli to jakiś szablon darmowy, to możesz poszukać jego wersje pod WP lub jakiegoś podobnego. Jeśli to jakiś szablon indywidualny autorski, to będziesz musiał go przerobić pod WP. co do opcji, czyli pluginów, to nie powinno być problemów z tym, ze coś będzie pod WP niedostępne.

  4. Prawdę mówiąc to pierwszy raz spotykam się z tym CMS, przeglądając stronę producenta wygląda dość ciekawie na pierwszy rzut oka. Znajdę chwilę to przetestuję.

  5. Ja tam korzystam z Drupala i nie zamierzam zastępować go niczym innym. Ma co prawda swoje wady jednak nigdy nie przeszkodziło mi to w budowie strony jaką zamierzałem. Do wordpresa zawsze miałem jedno zastrzeżenie, wszystkie strony wyglądają prawie tak samo szablonowo.

Dodaj komentarz

5 × five =