Czy można kupić maturę? Odpowiedź na kontrowersyjne pytanie

Czy można kupić maturę? Odpowiedź na kontrowersyjne pytanie
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz03.03.2024 | 6 min.

Czy mozna kupic mature to pytanie, które zadaje sobie wielu tegorocznych maturzystów. Zbliżający się egzamin dojrzałości to stresujący czas, w którym łatwo ulec pokusie zakupienia gotowej pracy maturalnej w internecie. Jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą poważne konsekwencje. W tym artykule wyjaśnimy, czy można legalnie kupić maturę i jakie grożą konsekwencje za oszustwo maturalne.

Kluczowe wnioski:
 • Kupowanie pracy maturalnej jest nielegalne i grozi poważnymi konsekwencjami.
 • Maturzyści powinni polegać na własnej wiedzy i umiejętnościach.
 • Szkoły i komisje egzaminacyjne wykrywają oszustwa maturalne.
 • Za kupienie matury grozi nawet 3 lata więzienia.
 • Lepiej zdać maturę uczciwie niż ryzykować konsekwencje oszustwa.

Jak uniknąć kupowania matury?

Kupowanie gotowych prac maturalnych w internecie może wydawać się kuszącym rozwiązaniem tuż przed egzaminem. Jednak takie postępowanie jest nielegalne i niesie ze sobą poważne konsekwencje. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do matury w uczciwy sposób:

Przede wszystkim należy systematycznie uczyć się przez cały rok szkolny. Powtarzanie i utrwalanie materiału na bieżąco pozwoli uniknąć nadmiernego stresu przed maturą. Warto też korzystać z legalnych materiałów, takich jak stare arkusze egzaminacyjne czy opracowania wydawnictw edukacyjnych.

Bardzo pomocne jest również uczęszczanie na korepetycje z przedmiotów maturalnych. Korepetytor pomoże powtórzyć i utrwalić wiedzę w ramach legalnego wsparcia. Można też zorganizować grupę kolegów do wspólnej nauki i motywowania się nawzajem.

Warto wierzyć w siebie i swoje możliwości. Matura to sprawdzian wiedzy, a nie umiejętności ściągania. Lepiej podejść do niej z czystym sumieniem i zdać uczciwie.

Kupowanie matury - legalne czy nielegalne?

Kupowanie prac maturalnych przez internet jest nielegalne. Zgodnie z prawem, uczeń podczas egzaminu maturalnego musi samodzielnie rozwiązać zadania w oparciu o własną wiedzę. Przedstawienie pracy napisanej przez kogoś innego jest oszustwem zagrożonym poważnymi konsekwencjami.

Nielegalne jest zarówno kupienie gotowej pracy od innej osoby, jak i zamówienie jej napisania na zlecenie. Matura musi być wynikiem samodzielnej pracy maturzysty. Jakiekolwiek forma ściągania i oszustwa jest niedopuszczalna.

Osoby oferujące odpłatnie gotowe prace maturalne działają nielegalnie. Pomaganie uczniom w oszustwie przy egzaminie dojrzałości jest przestępstwem.

Podsumowując, kupowanie matury w jakiejkolwiek formie jest niezgodne z prawem. Każdy maturzysta musi samodzielnie zdać egzamin, opierając się wyłącznie na własnej wiedzy i umiejętnościach.

Czytaj więcej:Jak napisać skuteczną notatkę syntetyzującą? Odpowiedź w poradniku!

Kto oferuje kupno matury w internecie?

W internecie nie brakuje ogłoszeń dotyczących sprzedaży gotowych prac maturalnych. Są one zamieszczane zarówno na portalach aukcyjnych, forach internetowych, jak i w mediach społecznościowych. Często reklamy takie pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu hasła "kupić maturę".

Prace maturalne oferują zwykle osoby prywatne - byli maturzyści lub studenci. Zdarza się, że są to wręcz zorganizowane grupy przestępcze trudniące się masowym procederem pisania prac na zlecenie. Nierzadko osoby takie reklamują się jako doświadczeni "specjaliści" od matur.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z takich ofert jest nielegalne i zagrożone surowymi konsekwencjami. Mimo kuszących reklam, lepiej unikać kupowania prac przez internet, jeśli chce się zdać maturę uczciwie.

Jak rozpoznać fałszywe obietnice?

Reklamy dotyczące sprzedaży matur w internecie obiecują zazwyczaj bardzo wysokie oceny, przy minimalnym ryzyku wykrycia oszustwa. Często zapewniają o unikalności i oryginalności pracy lub gwarantują zwrot pieniędzy w razie problemów. Tego typu obietnice są jednak fałszywe i mają na celu przyciągnięcie jak największej liczby klientów.

Prawda jest taka, że żadna praca maturalna zakupiona w internecie nie gwarantuje sukcesu na egzaminie ani bezpieczeństwa przed wykryciem oszustwa. Kupując taką pracę, ryzykuje się bardzo wiele, w zamian za wątpliwą korzyść.

Jakie kary grożą za kupienie matury?

Zdjęcie Czy można kupić maturę? Odpowiedź na kontrowersyjne pytanie

Uczeń, który zostanie przyłapany na oszustwie maturalnym, musi liczyć się z bardzo dotkliwymi konsekwencjami. Przede wszystkim unieważniony zostanie egzamin z danego przedmiotu. Oznacza to konieczność powtórnego przystąpienia do tego egzaminu.

Dodatkowo komisja okręgowa może podjąć decyzję o unieważnieniu całej matury danego ucznia. W takim przypadku abiturient musi powtórzyć wszystkie egzaminy w następnym terminie - za rok lub dwa lata.

Poza konsekwencjami ze strony komisji egzaminacyjnej, uczeń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za udowodnione oszustwo maturalne grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Podsumowując, ryzyko związane z kupnem gotowej pracy jest nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do potencjalnych korzyści. Matura to egzamin na całe życie, którego nie warto zawalić przez nieuczciwość.

Jak przygotować się do matury bez kupowania?

Aby poradzić sobie z maturą bez korzystania z niedozwolonych środków, przede wszystkim należy systematycznie uczyć się przez cały rok szkolny. Nie należy zostawiać powtarzania materiału na ostatnią chwilę.

Warto też skorzystać z legalnych i sprawdzonych materiałów, takich jak:

 • opracowania wydawnictw edukacyjnych,
 • korepetycje z nauczycielami,
 • stare arkusze maturalne,
 • kursy i szkoły przygotowujące do matury.

Świetnym rozwiązaniem jest również nauka w grupie – wspólnie z kolegami można powtarzać i utrwalać materiał. Dobrze jest też pytać nauczycieli o wskazówki do egzaminu i prosić ich o dodatkowe konsultacje w razie problemów.

Czy warto kupić maturę i ryzykować?

Korzyści Ryzyka
- krótkoterminowa ulga - unieważnienie egzaminu lub matury
- złudne poczucie bezpieczeństwa - konieczność powtórzenia matury za rok lub dwa
- brak - kara grzywny lub pozbawienia wolności
- brak - piętno oszusta na całe życie

Jak pokazuje powyższe zestawienie, potencjalne korzyści z kupienia matury są znikome. Krótkotrwała ulga i złudne poczucie bezpieczeństwa na pewno nie są warte ryzyka, jakie się z tym wiąże.

O wiele rozsądniej jest poświęcić czas na rzetelną naukę i przystąpić do matury z czystym sumieniem. Sukces odniesiony własną pracą i wiedzą na pewno daje większą satysfakcję niż kupiona ocena. Matura to egzamin na całe życie, którego wyniku nie warto bazować na oszustwie.

Podsumowanie

Czy da sie kupic mature to pytanie, które sobie zadaje wielu maturzystów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to nielegalne i niesie ze sobą dotkliwe konsekwencje. Kupienie pracy maturalnej grozi unieważnieniem egzaminu, powtórzeniem matury oraz karami finansowymi lub nawet więzieniem.

Mimo stresu, lepiej zdać maturę uczciwie, bazując na własnej wiedzy. Sukces odniesiony samodzielnie daje o wiele większą satysfakcję i pozwala z czystym sumieniem rozpocząć dorosłe życie. Uczciwość na egzaminie się opłaca.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, kupowanie gotowych prac maturalnych jest nielegalne. Matura musi być wynikiem samodzielnej pracy maturzysty opartej na jego wiedzy i umiejętnościach. Przedstawienie zakupionej pracy jako własnej grozi surowymi konsekwencjami.

W internecie nie brakuje ogłoszeń dotyczących sprzedaży prac maturalnych. Są one jednak nielegalne. Pomimo kuszących ofert, nie warto ryzykować konsekwencji i lepiej zdać maturę uczciwie.

Konsekwencje są bardzo surowe - unieważnienie matury, konieczność jej powtórzenia, kary finansowe lub nawet 3 lata więzienia. Lepiej zdać uczciwie niż żyć ze świadomością oszustwa.

Przede wszystkim systematycznie się uczyć, korzystać z legalnych materiałów i zasięgać pomocy nauczycieli. Warto też uczyć się w grupach i brać udział w kursach przygotowawczych.

Zdecydowanie nie. Potencjalne korzyści są znikome w porównaniu do ryzyka unieważnienia matury, konieczności jej powtarzania czy innych dotkliwych kar. Lepiej zdać samodzielnie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Notatki do "Antygony" - Pełen przegląd treści i kluczowych wątków
 2. Jak napisać dobrą rozprawkę na temat "Małego Księcia"?
 3. "Dziady cz. III" scena 2: głębokie streszczenie i interpretacja
 4. Mit o Demeter i Korze: pełna interpretacja i analiza
 5. Kartki na dzień edukacji narodowej: Doceniaj trud pracy nauczycieli
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły