Dlaczego warto korzystać z LastPass

Administrując serwerami i stronami internetowymi, dość szybko staniemy przed dylematem w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie zarządzać hasłami do panelów administracyjnych stron, do kont email, baz danych, FTP, panelów serwerów dedykowanych, VPS itp. tak, aby w miarę potrzeby zawsze były one pod ręką i co najważniejsze były bezpieczne. Tworzenie jednego hasła do wszystkich serwerów i usług nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak zapisywanie haseł gdzieś na kartce lub w pliku tekstowym na twoim komputerze. Takie hasła można dość szybko stracić, a i bezpieczeństwo ich jest praktycznie żadne.

Osobiście generuję zawsze różne hasła do każdej z usług i stron, przy czym są to najczęściej hasła o długości min. 15 znaków, składające się z przypadkowych ciągów wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Tylko takie hasła dają nadzieję na to, że nikt takiego hasła nie złamie. Minusem takiego rozwiązania jest to, że ciężko jest je wszystkie zapamiętać.

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu jest użycie tzw. sejfu internetowego, w którym będziemy mogli nasze loginy i hasła przechować w sposób bezpieczny, ładnie uporządkowany i zawsze będziemy mieli do nich dostęp w razie potrzeby. Sejfów takich w internecie można znalezć wiele, przy czym ja polecam LastPass jako według mnie najbardziej godny zaufania, warto jednak zwrócić zawsze uwagę na to, że domena sejfu z jakiej korzystamy to lastpass.com, aby uniknąć potencjalnych niespodzianek. LastPass pozwala także na generowanie bezpiecznych haseł dla naszych stron i serwerów.

LastPass pozwala na logowanie dwuskładnikowe, aby uzyskać dostęp do naszych danych w sejfie, przy czym pamiętać musimy tylko jedno hasło główne. Serwis w podstawowej konfiguracji dostępny jest za darmo, wszystkie dane przechowywane są w chmurze i są szyfrowane za pomocą algorytmu AES256, który można złamać jedynie przy pomocy metody Brute Force, jednak ilość kombinacji przy tym algorytmie wynosi więcej niż ilość atomów we wszechświecie, a dokładnie 2^256. Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych algorytmów, wykorzystywanych do szyfrowania danych, z którego korzysta także rząd amerykański i amerykańska agencja NSA do szyfrowania swoich poufnych wiadomości i dokumentów.

Jak już wspomniałem na początku artykułu, wszelkie dane z hasłami możemy posegregować w przystępny dla nas sposób, co jest nie bez znaczenia przy dużej ich ilości i jest to duży plus dla LastPass. Minusem jest jedynie to, że przy ustawianiu haseł dla subdomen serwisów, musimy uważać aby nie nadpisać haseł dla innych subdomen lub domeny głównej serwisu, przy odrobinie wprawy jednak i zapoznaniu się z zasadami działanie tego sejfu, przestaje mieć to dla nas większe znaczenie.

Dodaj komentarz

2 × two =