Jak walczyć ze spamem?

Każdy kto posiada jakiekolwiek konto pocztowe, wcześniej czy później zacznie zastanawiać się, jak ograniczyć ilość spamu jaka jest wysyłana na jego skrzynkę. Jak walczyć ze spamem, aby to było skuteczne? Jednym ze sposobów walki ze spamem jest Spamassassin i jego poprawna konfiguracja oraz dodanie do niego odpowiednich reguł blokujących spam.

Osoby posiadające własny serwer dedykowany bądź VPS, na którym posiadają własne skrzynki pocztowe, szczególnie powinny zainteresować się blokowaniem spamu, gdyż jedynie od nich zależy komfort korzystania z poczty znajdującego się na takim serwerze. W internecie jest wiele stron publikujących adresy spamerów jakie możemy zablokować, jednak ja osobiście polecam szczególnie stronę zabojcaspamu.pl, która skupia się na adresach polskich spamerów publikując ich listy, choć nie tylko. Kolejnym argumentem przemawiającym, aby co jakiś czas ją odwiedzać, jest publikowana lista reguł blokująca nam spam od większych cwaniaków, jak chociażby niebieski.net.

Jakie kryteria przyjąć do blokowania spamu?

Przede wszystkim znakujemy niechciane wiadomości np. poprzez ***SPAM*** (reguła konfiguracyjna w spammassasinie), a nie je usuwamy automatycznie – blokujemy, chodzi o to, że czasem zdarza się, że pożądana wiadomość może być uznana za spam, nam jednak powinno zależeć, aby takie wiadomości móc przeczytać. Z tego też powodu potem, zakładamy w swoim kliencie pocztowym folder SPAM i za pomocą filtrów ustawiamy, aby wiadomości oznakowane jako ***SPAM*** (doklejona nazwa do tytułu wiadomości) były automatycznie przenoszone do katalogu SPAM oraz automatycznie czyszczone po np. 14 dniach, proste? proste? i do tego skuteczne.

Kolejnym kryterium walki ze spamem powinno być zawsze uzupełnianie takiej listy o własne adresy spamerów.

Co z pocztą na serwerach komercyjnych jak Home, KEI itp?

Większość z takich serwerów pozwala na ustawianie filtrów antyspamowych i tu także można wykorzystać gotowe listy. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, że każdy serwer może posiadać własny sposób na wpisywanie takich adresów, więc powinieneś najpierw zapoznać się z odpowiednim tutorialem jak takie adresy dodawać, a potem przygotować listę zgodną z takimi wymaganiami.

Jaka jest skuteczność?

Na moim serwerze odkąd, zacząłem sukcesywnie uzupełniać listy spamerów, pojawia się on sporadycznie także skuteczność jest bardzo wysoka. Nie było tu moim zamiarem pokazywać jak uruchomić i skonfigurować spamassassina, gdyż takich opisów jest wiele w sieci jednak warto wspomnieć, że aby podnieść skuteczność zabezpieczeń antyspamowych warto także zainteresować się takimi pojęciami jak GreyList, SPF, czy filtrami Bayesowskimi. Niektóre hostingi pozwalają także i na konfiguracje tych zabezpieczeń.

Jest to oczywiście pobieżne pokazanie tego, jak walczyć ze spamem na naszych skrzynkach pocztowych. Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w innych artykułach na blogu.

Dodaj komentarz

twenty − 10 =