Jaki skrypt forum i dlaczego MyBB

W poprzednim artykule pisałem, jak szybko i bezproblemowo zainstalować PostgreSQL na własnym serwerze, dzisiaj powiem dlaczego wybrałem MyBB, jako skrypt do obsługi forum dyskusyjnego. Otóż dobrze skonfigurowany PostgreSQL jest w stanie dorównać szybkością i wydajnością silnikowi bazy MySQL przy małych bazach danych i niewielkiej liczbie odwiedzających, a przy dużych bazach i dużej ilości odwiedzin bije go na głowę, o czym także pisałem w poprzednim artykule Instalacja PostgreSQL i PhpPgAdmin na Debianie. Uruchamiając forum dyskusyjne, nigdy nie wiemy niestety jaki ono ruch będzie generować na przykład za 2-3 lata oraz jak rozrośnie się jego baza danych i jak w konsekwencji wpłynie to na jego wydajność. Taki dylemat miałem i ja.

Zwracając uwagę na powyższe pomyślałem, dlaczego od razu nie uruchomić forum w oparciu właśnie o bazę danych PostgreSQL, a nie jak to się zazwyczaj robi w oparciu o MySQL? (Oczywiście można było i wybrać bazę Oracle – jeśli kogoś stać, to czemu nie?) Zacząłem więc szukać skryptów umożliwiających podpięcie właśnie PostgreSQL do takiego forum i tu zaczęły się schody. W pierwszym zamyśle forum miało powstać w oparciu o skrypt IPB, jednak okazało się, że on nie wspiera PostgreSQLa, inne skrypty na tym polu, które mnie interesowały, także nie wypadły dużo lepiej niestety.

Przypomniałem jednak sobie o myBB właśnie, który jak coś mi świtało wspiera PostgreSQLa i to był strzał w dziesiątkę. Sam skrypt oferuje praktycznie wszystko, co powinno oferować nowoczesne forum, także dość przyzwoite templatki i masę, ale to naprawdę masę rozszerzeń (pluginów) wprowadzających dodatkowe opcje i funkcjonalności na forum. Mybb często określany jest także jako najbliższy funkcjonalnością IPB. Jedynym mankamantem myBB jest jak się okazało, że przez niedbalstwo programistów rozszerzeń, nie wszystkie one współpracują z bazą PostgreSQL. jedne łatwo można jednak przystosować, aby z PostgreSQL działały, inne już trochę trudniej niestety.

Przejdźmy jednak do konkretów. Po uruchomieniu samo forum działa bardzo dobrze, a jego struktura i wygląd powinna przypaść każdemu do gustu. Forum jest intuicyjne, przejrzyste i szybkie w działaniu. Sam skrypt forum posiada także, bardzo dobre wsparcie społeczności i to zarówno tej anglojęzycznej, jak i naszej rodzimej, polskiej.

Jeśli macie dodatkowe pytania, wątpliwości, sugestie itp. zapraszam na nasze forum dyskusyjne oparte właśnie na tym skrypcie i bazie danych PostgreSQL, znajdujące się pod adresem www.forum.oduk.pl. Na wszystkie odpowiem najszybciej jak to będzie możliwe

5 myśli na temat „Jaki skrypt forum i dlaczego MyBB

  1. Przeszedłem ostatnio z PHPBB na MYBB i forum faktycznie działa dużo szybciej, mam jednak pytanie, jaka może być przyczyna, że nie wszystkie pluginy chcą się instalować na tym forum, mimo że są przeznaczone dla mybb?

    • Przyczyn może być wiele. Najczęstszą jest przeznaczenie wtyczki do innej wersji MyBB niż jest zainstalowana na serwerze np. masz MyBB 1.8.7, a wtyczka jest pod 1.6.X. Inną przyczyną może być sama baza danych o czym już pisałem, większość wtyczek jest pisana do współpracy z MySQl i jeśli forum chodzi na PostgreSQL już nie zadziała. Kolejna może być jakaś specyficzna konfiguracja samego serwera.

  2. Z Mybb korzystam jeszcze od wersji 1.6.x i faktycznie jest to bardzo dobry skrypt forum, według mnie dużo lepszy niż popularny PHPbb. Pytanie mam jednak takie, co sądzicie o najnowszej wersji MyBB 2? (Jeszcze w wersji alfa) zmian jest naprawdę wiele i nie każdemu mogą one przypaść do gustu, tym bardziej, że ma szans, aby pluginy i templatki z wcześniejszych wersji działały pod MyBB2.

    • Ciężko cokolwiek powiedzieć, zobaczymy jak zostanie wypuszczona ta nowa wersja. Co do pluginów i templatek, to wtedy pewnie powstaną ich nowe wersje pod mybb.

      • No w sumie i racja co do templatek i pluginów, jednak czy forum nie straci na wydajności jak wprowadzą te bajery jak JQuery, czy freamwork Ralavel 5, HTML 5, CSS 3 itp?

Dodaj komentarz

3 + four =