Jaki skrypt pod sklep internetowy wybrać?

Jako, że mam w tym spore doświadczenie, a ciągle na różnych forach pojawiają się tematy typu, “który skrypt pod sklep internetowy będzie najlepszy ?”, postanowiłem napisać na ten temat kilka słów. Sklepy internetowe można podzielić na dwie główne grupy, pierwszą grupą są sklepy abonamentowe typu SAAS, w których bardzo często nie mamy dostępu do większości plików i samej bazy danych, drugą grupę stanowią sklepy instalowane na własnym serwerze.

Jeśli chodzi o sklepy abonamentowe, to jest ich kilka na rynku polskim, ale mam z niektórymi z nich niezbyt przyjemne doświadczenia i nie będę wymienia ich z nazwy. Brak dostępu do większości plików oraz samej bazy danych sklepu dość mocno ogranicza nam jego rozbudowę, oraz wdrażanie nowych funkcjonalności, a także bardzo często jesteśmy sztywno przywiązani do ograniczonych zasobów serwera na jakim leży dany sklep. Wraz ze wzrostem ilości klientów, a tym samym i generowanego przez nich obciążenia, zaczyna być to coraz mocniej odczuwalne. Tutaj pojawia się także kolejny problem, niedostrzegany wcześniej, a mianowicie jak szybko i bezproblemowo przerzucić potem z takiego sklepu dane na inny silnik sklepu, jeśli już zostaniemy do tego zmuszeni, a dostępu do bazy danych nie mamy. Osobiście sklepów abonamentowych nie polecam nikomu.

Druga grupa, to sklepy przeznaczone do instalacji na własnych serwerach, czy to hostingowych, czy dedykowanych lub VPS. Oprogramowania sklepów w tej grupie jest naprawdę dużo i nie sposób je tu wszystkie wymienić, skupię się więc na tych najpopularniejszych i które znam osobiście.

Magento

Pierwszym skryptem sklepu, także najchętniej wykorzystywanym przez naszych zachodnich sąsiadów jest Magento. Jest to skrypt przeznaczony dla dużych i bardzo dużych sklepów internetowych, stąd też ma i spore wymagania, aby praca z nim była przyjemna i bezproblemowa, wymaga on albo bardzo silnego serwera VPS, albo serwera dedykowanego i to już na starcie. Zaletą jego jest to, że wraz ze wzrostem ilości odwiedzających sklep oraz rozrostem samej bazy danych, jego apetyt na dodatkowe zasoby serwera rośnie minimalnie w porównaniu do innych platform sklepowych. Magento posiada wiele funkcji i dodatkowych rozszerzeń, a sklepy na nim oparte wyglądają naprawdę bardzo profesjonalnie. Jedynym minusem jaki udało mi się znaleźć jest brak oficjalnego wsparcia dla innych baz niż MySQL, co według mnie jest wielkim nieporozumieniem jeśli chodzi dokładnie o ten skrypt. Istnieją jednak nieoficjalne rozwiązania dzięki, którym możemy uruchomić sklep np. z bazą danych PostgreSQL. Sam skrypt w podstawowej wersji jest bezpłatny, jeśli chcemy większej funkcjonalności, to niestety będziemy musieli wykupić licencję.

ShopGold

Skrypt przeznaczony pod małe i średnie sklepy internetowe, który nie odbiega funkcjonalnością i wyglądem od ówczesnych trendów, posiada coś koło 20 już, bodajże darmowych templatek, które z powodzeniem można wykorzystać na własnym sklepie internetowym. Jest dość szybki i intuicyjny oraz dość prosty w modyfikacji (głównie templatki). Z minusów można wymienić to, że większość plików jest kodowana w IonCube, co skutecznie uniemożliwia ich modyfikacje, a także to, że często suport olewa klienta jeśli nie wykupił on dodatkowego wsparcia technicznego. Nie ważne, czy problem leży po naszej stronie, czy samego sklepu, jak np. zauważone błędy, wina zawsze wtedy jest zrzucana na użytkownika, a temat spychany, co według mnie jest niedopuszczalne. Skrypt sklepu jest płatny (chyba coś około 600zł – jednorazowo za licencję). Jedyną obsługiwaną na dzień dzisiejszy bazą danych jest MySQL. Pomijając wymienione wady, sklep mogę z czystym sumieniem polecić każdemu rozpoczynającemu swoją działalność w internecie.

Presta Shop

Całkowicie darmowy skrypt (pomijając płatne templatki i dodatkowe rozszerzenia), który mogę także z czystym sumieniem polecić każdemu. Jest to jeden z częściej wykorzystywanych skryptów sklepowych w Polsce i nie bez powodu. Sam skrypt jak i masa darmowych rozszerzeń stawia go w czołówce jeśli chodzi o oprogramowanie sklepowe dla mniej zasobnych osób. Skrypt polecam dla małych i średnich sklepów internetowych po odpowiedniej jego optymalizacji, a także wykorzystania jego najnowszej wersji. Posiada także dobre wsparcie od społeczności internetowej. Plusem jest także to, że istnieją sposoby na podpięcie bazy PostgreSQL do niego (więcej w internecie).

To było by na tyle, jeśli chodzi o polecane przeze mnie skrypty sklepów internetowych i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem wam w wyborze i rozjaśniłem pewne kwestie, także pozwoliłem ustrzec się niektórych błędów jakie często popełniają osoby zaczynające swoją przygodę ze sklepem internetowym.

Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie, ewentualnie znacie jakieś inne ciekawe i warte polecenia skrypty, zapraszam na nasze forum dyskusyjne pod adresem www.forum.oduk.pl/forum-36.html

2 myśli na temat „Jaki skrypt pod sklep internetowy wybrać?

  1. A co sądzisz o skrypcie OpenCart jako alternatywa do PrestaShop? Zauważyłem coraz więcej sklepów powstających właśnie o ten CMS. Kolejna sprawa, to z podpięciem PostgreSQL do Presty wcale nie jet tak różowo jakby się wydawało. Komuś kiedyś faktycznie się to udało ale dla starszej wersji tego oprogramowania sklepowego kto potem robił to odpłatnie swoim klientom. Niestety tamta wersja presty była obarczona wieloma błędami i sama w sobie mocno obciążała serwer przy bardzo popularnych sklepach z dużymi ilościami produktów.

  2. Z OpenCart zbytniej styczności nie miałem, więc i nie mam z nim większego doświadczenia. Na ile udało mi się poznać ten skrypt mogę stwierdzić, że faktycznie wygląda on przyzwoicie, posiada także większość powszechnie używanych funkcji, jest do niego sporo pluginów i templatek. OpenCart jako alternatywa dla PrestaShop? można spróbować, jednak jak pisałem nie polecę tego, bo zbytniego doświadczenia z OpenCart nie miałem. Nie wiem także jak jest z polskim tłumaczeniem tego skryptu. Nie każdy ma czas i ochotę niestety samemu tłumaczyć cały skrypt 🙂 Trzeba było by więc to sprawdzić.

    Co do PostgreSQL pod Prestę, to podałem to raczej jako ciekawostkę, bez głębszego wchodzenia w ten temat. Myślę jednak, że jak dało się przerobić pod ten silnik baz danych wcześniejszą wersję PrestaShop, to i z obecną nie było by problemu. Kwestia jak zwykle pieniędzy pewnie. Z drugiej strony koszt i czas takiej przeróbki mógłby być niższy niż eksport tego wszystkiego do np. Magento w celu poprawy wydajności już działającego sklepu.

Dodaj komentarz

seventeen − seven =