Kotylion 3 maja: Symbol patriotyzmu i wolności w Polsce

Kotylion 3 maja: Symbol patriotyzmu i wolności w Polsce
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz24 lutego 2024 | 5 min

Kotylion 3 maja to barwny symbol patriotyzmu i wolności, który co roku pojawia się w polskich domach, szkołach i urzędach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten papierowy kwiatek w barwach flagi narodowej stał się nieodłącznym elementem obchodów święta upamiętniającego reformy Sejmu Wielkiego z 1791 roku i wyrażającego dumę z polskości oraz pragnienie wolności.

Kluczowe wnioski:
 • Kotylion jest symbolem święta narodowego 3 Maja upamiętniającego Konstytucję 3 Maja.
 • Jego charakterystyczne barwy nawiązują do flagi państwowej.
 • Kotylion jest wyrazem patriotyzmu i dumy narodowej Polaków.
 • Stanowi on manifestację dążenia do wolności i niepodległości.
 • Jest nieodłącznym elementem majowych obchodów i polskiej tradycji.

Kotylion jako symbol wolności

Kotylion 3 maja to niewielki kwiatek wykonany najczęściej z bibuły lub krepiny, który stał się symbolem tęsknoty Polaków za wolnością. Jego charakterystyczne, czerwono-białe barwy nawiązują do polskiej flagi i barw narodowych. Mają one przypominać o patriotyzmie i wyrażać dążenie do niepodległości.

Kotylion pojawia się w polskich domach kotyliony na 3 maja nie bez przyczyny. Jest on nieodłącznie związany z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Stanowiła ona ukoronowanie dzieła naprawy Rzeczypospolitej podjętego przez Sejm Czteroletni.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała wolności obywatelskie, położyła podwaliny pod nowoczesne państwo oraz dała nadzieję na naprawę osłabionej walkami wewnętrznymi Polski. Była wiec ogromnym krokiem w stronę odzyskania suwerenności. Nic więc dziwnego, że kotylion jako nawiązujący do majowej konstytucji symbol uosabia tęsknotę za wolnością oraz patriotyzm Polaków.

Znaczenie barw flagowych

Co istotne kotylion, podobnie jak biało-czerwona flaga ma swoją głęboką symbolikę. Kolor biały oznacza prawość i sprawiedliwość, natomiast czerwony – męstwo, odwagę i krew przelaną w obronie ojczyzny.

Te wartości idealnie korespondują z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości oraz chęcią budowy wolnego, sprawiedliwego i demokratycznego państwa po rozbiorach. Dlatego też niewielki bibułkowy kwiatek stał się kotyliony na 3 maja stały się tak popularnym symbolem. Był dobitnym wizualnym wyrazem pragnienia wolności.

Kotylion jako manifestacja patriotyzmu

Kotylion 3 maja występuje w polskich domach nie bez powodu. Poza symbolem wolności jest on przede wszystkim manifestacją patriotyzmu. Pojawia się zwykle w wazonach, przypięty jest do ubrań i pojawia się w przestrzeni publicznej podczas obchodów święta Konstytucji.

Bibułkowy kwiatek ma przypominać o polskiej tożsamości oraz budzić i utrwalać poczucie dumy narodowej. Myśl przewodnia to: jesteśmy Polakami i pamiętamy o swoich korzeniach oraz historii naszego kraju.

Niewielki bibułkowy kwiatek stał się nieodłącznym elementem majowych obchodów i polskiej tradycji.

Kotylion występuje często podczas akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Jest obecny zarówno w szkołach czy urzędach, jak i podczas uroczystościach państwowych. Ma przypominać o tym, że jesteśmy dumni z dokonań naszych przodków i polskiego dziedzictwa. Jest więc swoistą manifestacją patriotycznych uczuć Polaków.

Czytaj więcej:Czy szkoła policealna jest brana pod uwagę przy stażu pracy?

Kotylion jako element święta narodowego

Kotylion 3 maja jest symbolem święta narodowego, jakim jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Co roku ten papierowy kwiat pojawia się w polskich domach i przestrzeni publicznej, przypominając o majowej rocznicy i wpisując się w obchody tego święta.

Kotylion stał się więc nieodłącznym elementem dorocznych majowych uroczystości - zarówno tych państwowych z udziałem najważniejszych osób w państwie, jak i lokalnych obchodów w szkołach oraz urzędach.

Kotylion jako symbol polskości

Barwy narodowe kotylionu oraz nawiązanie do kluczowego momentu w polskiej historii czyni z tego papierowego kwiatka symbol polskości. Przypomina on o patriotycznych wartościach i dumie ze swojego pochodzenia.

Nic więc dziwnego, że ten prosty w wykonaniu kwiatek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kotyliony na 3 maja oraz polskiej tożsamości i świadomości narodowej.

Kotylion 3 maja i barwy flagi

Zdjęcie Kotylion 3 maja: Symbol patriotyzmu i wolności w Polsce

Charakterystyczne, biało-czerwone barwy kotylionu mają głęboką symbolikę i silnie nawiązują do kolorów flagi narodowej. Kolor biały oznacza prawość i sprawiedliwość, natomiast czerwony – męstwo, odwagę i krew przelaną w obronie ojczyzny.

Biel Prawość, sprawiedliwość
Czerwień Męstwo, odwaga, gotowość do poświęceń

Te wartości wiążą się z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości po utracie państwowości i rozbiorach pod koniec XVIII wieku. Dlatego kotylion prezentujący barwy flagi jest dobitnym symbolem polskości i tęsknoty za wolnością.

Kotylion 3 maja i jego tradycja

Kotylion 3 maja od ponad dwustu lat stanowi element majowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji. Jego pojawienie się w tym dniu ma długą i bogatą tradycję, która jest kontynuowana do dziś.

 • Pierwsze wzmianki o kotylionach pojawiły się w czasie obchodów 100 rocznicy Konstytucji 3 Maja w 1891 roku.
 • Od tego czasu papierowe kwiaty w barwach flagi stały się nieodłącznym elementem majowych uroczystości rokrocznie przypominając o rocznicy uchwalenia głośnej Konstytucji.

Obecnie kotylion funkcjonuje jako znany i rozpoznawalny symbol polskości. Jest nie tylko ozdobą czy atrybutem świątecznym, ale przede wszystkim nośnikiem pewnych idei i wartości.

Podsumowanie

Kotylion 3 maja to niewielki ozdobny kwiatek, który stał się jednym z symboli polskiego patriotyzmu i dążenia do wolności. Co roku pojawia się on w domach oraz miejscach publicznych, przypominając o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wpisując się w obchody tego święta narodowego.

Jego charakterystyczne, biało-czerwone barwy mają silny związek z polską flagą i są nośnikiem takich wartości jak prawość, sprawiedliwość, odwaga i gotowość do poświęceń. Dlatego też kotyliony na 3 maja stały się rozpoznawalnym symbolem polskości i patriotyzmu, a także wyrazem dążenia do niepodległości oraz tęsknoty za wolnością.

5 Podobnych Artykułów

 1. Przygotowanie do ustnej matury z angielskiego: Sprawdź ćwiczenia
 2. Odmiana słowa "kakao" przez przypadki - wzór i przykłady zdań
 3. Optymalizacja SEO poprzez inteligentne linkowanie wewnętrzne
 4. LO Małachowianka dziennik: sprawdź elektroniczny dziennik ucznia
 5. Kiedy wypada Dzień Dyni i jak ciekawie go świętować w szkole?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły