Makbet - charakterystyka głównych i pobocznych postaci dramatu

Makbet - charakterystyka głównych i pobocznych postaci dramatu
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz23 czerwca 2024 | 6 min

Makbet charakterystyka głównych i pobocznych postaci tego arcydramatu autorstwa Williama Szekspira to klucz do pełnego zrozumienia tej wybitnej tragedii i jej przesłania. Poznajemy wyraziste portrety psychologiczne bohaterów, których działania i losy splatają się w skomplikowany węzeł władzy, ambicji, zbrodni i zemsty. Głęboko wnikamy w mroczne zakamarki ludzkiej duszy, gdzie rodząca się żądza panowania za wszelką cenę miesza się z winą i szaleństwem.

Kluczowe wnioski:
 • Makbet i Lady Makbet to tragiczni bohaterowie, których żądza władzy prowadzi na drogę zbrodni i szaleństwa.
 • Bliskie im postacie takie jak Banquo i Macduff uosabiają kodeks honorowego rycerstwa.
 • Czarownice symbolizują mroczne siły, które wyzwalają Makbeta z poczucia ludzkiej przyzwoitości.
 • Król Duncan jawi się jako niewinna ofiara bezlitosnych ambicji swojego podwładnego.
 • Portrety psychologiczne bohaterów odsłaniają głęboką prawdę o ludzkiej naturze i konsekwencjach naszych wyborów.

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet - tragiczne królobójcy

Makbet i jego żona Lady Makbet są bez wątpienia najbardziej wyrazistymi i kompleksowymi postaciami w tej tragedii Szekspira. Para głównych bohaterów stopniowo popada w mroczną otchłań zbrodni i szaleństwa, zaślepiona żądzą władzy za wszelką cenę. Ich charakterystyka ukazuje przerażający obraz upadku natury ludzkiej, wynikający z niszczycielskich ambicji.

Na początku sztuki Makbet jawi się jako dzielny i zasłużony rycerz, którego cnoty honorują nawet władcy. Jednak przepowiednie Czarownic budzą w nim wypaczoną ambicję, doprowadzając do pierwszej zbrodni - morderstwa króla Dunkana. Od tej chwili charakterystyka Makbeta ulega diametralnej przemianie, a on sam stacza się w odmęty władzy absolutnej okupionej kolejnymi zbrodniami.

Lady Makbet początkowo wydaje się postacią silniejszą i bardziej bezwzględną, bezlitośnie motywując męża do królobójstwa. Jej charakter jednak także ewoluuje w kierunku obłędu, wyrzutów sumienia i ostatecznego samobójstwa. Makbet charakterystyka postaci tej pary staje się studium samozbawczych konsekwencji zbrodni popełnionych dla władzy.

Razem Makbet i Lady Makbet stanowią iście szekspirowską parę tragicznych bohaterów. Ich losy przestrzegają przed fatalnymi skutkami ulegania pokusie nadmiernej ambicji, chciwości i pychy. Symbolizują oni spustoszenie duchowe, jakie może przynieść niekontrolowany pęd ku władzy.

 • Makbet początkowo waleczny i honorowy rycerz, stopniowo zaślepiony żądzą władzy i dopuszczający się zbrodni.
 • Lady Makbet bezwzględnie nakłaniająca męża do królobójstwa, lecz ostatecznie obłąkana wyrzutami sumienia.
 • Charakterystyka pary tragicznych bohaterów symbolizujących upadek ludzkiej natury.
 • Przestroga przed oddaniem się żądzom władzy, chciwości i pychy.

Charakterystyka Banka i Rossego - lojalnych wasali króla

Banko i Rosse są dwoma drugoplanowymi, lecz niezwykle istotnymi postaciami dla rozwoju akcji tragedii Makbet. Charakterystyka Makbeta i jego żony nabiera pełnego wyrazu właśnie poprzez kontrast z nieskazitelną lojalnością i prawością tych dwóch wasali królewskich.

Banko to wierny przyjaciel tytułowego bohatera oraz najznamienitszy rycerz króla Dunkana. Początkowo stara się działać dla dobra Makbeta, ostrzegając go nawet przed zgubnym dążeniem do władzy. Jednak gdy ten dopuszcza się zbrodni, Banko postanawia bronić prawego porządku. Makbet charakterystyka postaci Banka jako prawego i odważnego rycerza czyni zeń wzór cnót rycerskich, jakich brak Makbetowi na dalszej drodze zbrodni.

Rosse również jest lojalnym sługą legalnej władzy królewskiej. Po ucieczce Makduffa staje się kluczowym informatorem o zbrodniach Makbeta. Jego postawa symbolizuje szlachetną służbę prawemu władcy ponad egoistycznymi ambicjami. Klarowna charakterystyka Banka i Rossego stanowi zatem przeciwwagę dla upadku moralnego Makbeta i Lady.

Banko i Rosse, jako rycerze nieprzejednani w swej wierności, heroicznie sprzeciwiają się despotyzmowi Makbeta. Ich postawy stają się wzorcem odpowiedzialności i rycerskiej przyzwoitości, których brakuje tragicznej parze głównych bohaterów. Bohaterowie ci są zatem kluczowi dla pełnej charakterystyki Makbeta jako despoty.

Charakterystyka Makdufa i jego rodziny - bohaterowie walczący

Postać Makdufa i jego rodziny stanowi kolejną istotną przeciwwagę dla upadłego Makbeta i jego zbrodniczych czynów. Makbet charakterystyka postaci tej części dramatu odsłania sylwetki bohaterów walczących o wolność i sprawiedliwość.

Sam Macduff początkowo służy wiernie królowi jako honorowy rycerz. Jednak gdy przeciwstawia się zbrodniczym działaniom Makbeta, staje się ofiarą jego prześladowań. Makbet wydaje rozkaz wymordowania żony i dzieci Makdufa, co czyni z niego symbolicznego męczennika za słuszną sprawę.

Tragiczny los rodziny Makdufa wzmacnia jeszcze bardziej determinację tego bohatera do walki przeciw tyranii uzurpatora. Z pomocą Anglików i wiernych sojuszników prowadzi on zbrojną rebelię, ostatecznie stając do decydującego pojedynku z Makbetem. Charakterystyka Makbeta pełna jest więc kontrastów między nim a postacią Makdufa jako niezłomnego obrońcy ludu.

Cała rodzina Makdufa, choć poboczne postacie, są niezwykle ważne dla ideowego przesłania tragedii. Uosabiają bowiem niewinne ofiary despotyzmu oraz symbolizują walkę o wolność i sprawiedliwość w obliczu tyranii. Ich makbet charakterystyka ma wymiar heroiczny i martyrologiczny.

Czytaj więcej: Adam Mickiewicz: fascynujące życie i niezwykła twórczość

Charakterystyka Trzech Czarownic - sił nadprzyrodzonych dramatu

Mroczne i tajemnicze Trzy Czarownice są zarazem jednymi z najbardziej znamiennych, jak i niejednoznacznych postaci w dramacie Szekspira. Makbet charakterystyka tych sił nadprzyrodzonych ma ogromne znaczenie dla rozwoju akcji i losów tragicznych bohaterów. Można powiedzieć, że Czarownice są inicjatorem, katalizatorem oraz metaforą całej tragedii.

Przepowiednie dotyczące objęcia władzy królewskiej przez Makbeta, choć pozornie proroctwa te budzą w nim wielkopańskie nadzieje, uruchamiają spiralę zbrodni i namiętności, z której już nie można się wyzwolić. Tym samym Czarownice mogą symbolizować pokusę, której uległość prowadzi na drogę zguby moralnej.

Podsumowanie

Zdjęcie Makbet - charakterystyka głównych i pobocznych postaci dramatu

Dogłębna makbet charakterystyka postaci tego arcydramatu odsłania bogate spektrum ludzkich motywacji, namiętności i tragicznych wyborów. Tytułowy bohater i Lady Makbet są przykładem upadku, do jakiego może prowadzić żądza władzy. Z drugiej strony, postacie jak Banquo, Rosse czy Macduff symbolizują niezłomną wierność i walkę o rycerskie ideały.

Kluczowa makbet charakterystyka postaci odsłania także głęboką rolę mrocznych sił nadprzyrodzonych, jaką odgrywają enigmatyczne Czarownice. Każda z postaci jest wyrazistym studium psychologicznym, które razem składają się na przesłanie tej tragedii o ludzkiej naturze i konsekwencjach naszych czynów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Przygotowanie do ustnej matury z angielskiego: Sprawdź ćwiczenia
 2. Jak wybrać odpowiednią szkołę dla swojego dziecka? Porady ekspertów
 3. Kluczowe elementy struktury strony dla maksymalizacji SEO
 4. Licznik wakacji: ile dni pozostało do wymarzonego urlopu?
 5. Czym różniła się szkoła dawniej od współczesnej edukacji? Porównanie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły