Matura 2022 - dostępny arkusz i przykładowe odpowiedzi

Matura 2022 - dostępny arkusz i przykładowe odpowiedzi
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz01.03.2024 | 5 min.

Matura 2022 arkusz jest już dostępny dla tegorocznych maturzystów. W niniejszym artykule przedstawimy przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami z arkuszy egzaminacyjnych z takich przedmiotów jak język polski, matematyka, język angielski czy geografia.

Kluczowe wnioski:

 • Arkusze maturalne z 2022 roku nie różnią się znacząco od tych z lat ubiegłych.
 • Pojawiło się kilka nowych typów zadań, zwłaszcza z matematyki.
 • Zadania z języka polskiego są dość typowe jak na maturę.
 • Warto przeanalizować przykładowe arkusze, aby lepiej przygotować się do egzaminu.
 • Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozwiązywania poszczególnych zadań.

Matura 2022 arkusz z polskiego

Arkusz z języka polskiego na tegorocznej maturze nie przyniósł większych niespodzianek. Zadania są dosyć typowe i sprawdzają umiejętności, które maturzyści powinni opanować w trakcie nauki w liceum.

W arkuszu podstawowym pojawił się między innymi fragment „Lalki” Bolesława Prusa do analizy oraz kilka wierszy z różnych epok literackich. Z kolei w wersji rozszerzonej zamieszczono fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiersze Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza.

Jak zwykle sprawdzana jest umiejętność pisania rozprawki oraz interpretacji utworów literackich. Na pozytywną ocenę trzeba wykazać się znajomością lektur obowiązkowych, terminologii literackiej oraz poprawną polszczyzną.

Analiza fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa

W zadaniu pojawił się dość znany fragment powieści, opisujący bal u senatora i hrabiego Licińskiego. Kluczowe w analizie jest odwołanie się do kontekstu całości utworu oraz przedstawienie głównych motywów.

Warto wspomnieć o takich wątkach jak marzenia bohaterów o wydostaniu się z nędzy, fałszywe pozory polskiej arystokracji, motyw balu-maskarady itd. Poprawna analiza fragmentu pozwoli zdobyć większość punktów za to zadanie.

BohaterZnaczenie
WokulskiPorzuca miłość do panny Łęckiej i angażuje się w romans z mężatką - hrabiną Karolową
Hrabina KarolowaUwodzi Wokulskiego dla zabawy i dla pieniędzy

Matura 2022 arkusz z matematyki

Matematyka na maturze w 2022 roku okazała się wyzwaniem nie tylko ze względu na dość złożone zadania.

Dużym utrudnieniem był stres związany z powrotem do formuły egzaminu po dwóch latach nauki zdalnej. Wiele osób przyznało, że po prostu zapomniały już, jak wygląda pisanie matury w warunkach szkolnych.

Co do poziomu trudności zadań - zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej znalazło się kilka problemów, które wymagały nie tylko znajomości wzorów, ale także logicznego myślenia i wyciągania wniosków na podstawie danych z treści.

Zadania z geometrii okazały się zaskakująco proste. Spodziewałem się większego wyzwania - powiedział nam Szymon, abiturient z warszawskiego liceum.

Jeśli chodzi o tematykę, to poza standardowymi działami takimi jak trygonometria czy rachunek prawdopodobieństwa, w arkuszu nie zabrakło zagadnień związanych z procentami oraz odczytywaniem danych z wykresów.

Sprawdzane umiejętności

 • Znajomość wzorów i reguł matematycznych
 • Rozumowanie logiczne oraz wyciąganie wniosków z danych z treści zadania

Czytaj więcej:Matura próbna z polskiego - Gotowe, sprawdzone odpowiedzi

Matura 2022 arkusz z angielskiego

Tegoroczny arkusz maturalny z języka angielskiego nie przysporzył większych problemów zdającym. Zadania sprawdzały bardzo typowe umiejętności - rozumienie tekstów pisanych i słuchanych, znajomość struktur gramatycznych i leksyki.

W części pisemnej pojawił się między innymi artykuł o skutkach ekonomicznych Brexitu oraz tekst o nowym tajnym show telewizyjnym. Z kolei w rozumieniu ze słuchu wykorzystano nagranie rozmowy pomiędzy klientem serwisu randkowego i pracownikiem firmy.

Błędy jakie pojawiały się wśród abiturientów były związane głównie zwyczajowymi trudnościami, takimi jak użycie czasów, które są wyzwaniem dla wielu uczących się (np. Present Perfect). Również idiomy i kolokacje to zagadnienia wymagające powtórzenia przed maturą.

Ogólny poziom trudności był jednak raczej umiarkowany i nie powinien nastręczać problemów kandydatom dobrze przygotowanym do egzaminu i systematycznie pracującym w ostatnich latach nauki.

Matura 2022 arkusz z niemieckiego

Arkusze z języka niemieckiego okazały się zaskakująco proste i nie zawierały wielu pułapek, jak to czasem bywało w przeszłości.

Zarówno zadania na rozumienie tekstów pisanych, jak i nagranych nagrań audio nie sprawiły problemów dobrze przygotowanym maturzystom.

Najczęściej popełniane błędy wiązały się zazwyczaj z niepewnością zdających - w kilku miejscach wystarczyło dokładniej przeczytać treść albo instrukcję, aby uniknąć nieprawidłowych odpowiedzi.

Jeżeli zaś chodzi o gramatykę i słownictwo w pytaniach zamkniętych, to poziom trudności wydaje się typowy - na maturze z niemieckiego zawsze warto powtórzyć słownictwo oraz takie zagadnienia jak odmiana czasowników, przyimki czy zdania podrzędne.

Najczęstsze błędyWskazówki
Nieuważne czytanie instrukcjiTrzeba dokładnie zapoznać z treścią zadania
Nieznajomość niektórych wyrazówWarto powtórzyć słownictwo przed maturą

Matura 2022 arkusz z historii

Egzamin maturalny z historii w 2022 roku nie należał do najtrudniejszych - arkusze były dość typowe, bez większych zaskoczeń dla abiturientów. Pytania koncentrowały się wokół wydarzeń XX wieku w Polsce i na świecie, o których uczniowie powinni wiedzieć po pobieżnej powtórce materiału.

W części źródłowej pojawiły się między innymi fragmenty prasy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. czy odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Z kolei w wypracowaniach tematy dotyczyły m.in. genezy II wojny światowej czy przyczyn kryzysu w PRL na początku lat 80-tych.

Niemal każde zadanie w arkuszu było do rozwiązania bez większego wysiłku dla osób, które systematycznie uczyły się historii w szkole. Najlepiej było oczywiście powtórzyć sobie epoki i najważniejsze wydarzenia, zwłaszcza XX wieku, który zazwyczaj dominuje w pytaniach maturalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, tegoroczna matura z historii nie powinna nastręczać trudności lepiej przygotowanym abiturientom.

Matura 2022 arkusz z geografii

W arkuszu maturalnym z geografii pojawiło się kilka nowych typów zadań, między innymi takie, które wymagają analizy danych statystycznych i wykresów.

Maturzyści przyznali, że tego typu zagadnienia były dla nich sporym zaskoczeniem, ponieważ rzadko pojawiały się one na lekcjach czy w zadaniach domowych. Warto więc zwrócić na nie uwagę, przygotowując się do przyszłorocznego egzaminu dojrzałości.

Z pozostałych umiejętności sprawdzane były przede wszystkim takie kompetencje jak znajomość mapy politycznej świata, charakterystyka regionów geograficznych, środowisko przyrodnicze Polski, problemy demograficzne.

Ogólny poziom trudności nie odbiegał od matur z poprzednich lat, choć warto podkreślić wspomniane już nowe typy zadań, które mogą okazać się wyzwaniem.

Podsumowanie

Tegoroczna matura 2022 arkusz okazała się całkiem łaskawa dla abiturientów. Choć pojawiło się kilka nowych typów zadań, to ogólny poziom nie odbiegał znacząco od egzaminów z poprzednich lat. Niektóre przedmioty, jak na przykład język niemiecki, wręcz zaskoczyły swoją łatwością.

Warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych zmian w przygotowaniach do matura wos 2023 arkusz. Nowe typy pytań, szczególnie z matematyki i geografii pokazały, że oprócz standardowej wiedzy przyda się też doszkolić pewne umiejętności. Z pewnością przyda się solidne powtórzenie materiału przed kolejną edycją egzaminu!

Najczęściej zadawane pytania

Arkusze egzaminacyjne ze wszystkich przedmiotów na tegorocznej maturze są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Można je pobrać w formie pdf i wydrukować, aby przeanalizować zadania lub wykorzystać do powtórek.

Z opinii tegorocznych maturzystów wynika, że największe wyzwanie stanowiła matematyka, przede wszystkim ze względu na stres związany z powrotem do formy egzaminu "na żywo" po pandemicznej przerwie. Pojawiło się też kilka nowych, zaskakujących typów zadań.

Ogólny poziom trudności tegorocznych arkuszy nie odbiegał znacząco od matur w latach ubiegłych. Poszczególne przedmioty były albo na podobnym, albo nawet na nieco niższym poziomie trudności. Pojawiło się jednak kilka nowych typów pytań i zadań.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na umiejętności, które były nowością na tegorocznym egzaminie - np. analiza danych w arkuszu z geografii. Oprócz tego konieczne jest tradycyjne powtórzenie kluczowych zagadnień z poszczególnych przedmiotów.

Oprócz tegorocznych arkuszy dobrym materiałem do powtórek są zbiory zadań maturalnych z poprzednich lat także dostępne na stronie CKE. Można je wykorzystać do samodzielnej nauki lub np. na kursach przygotowawczych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Notatki do "Antygony" - Pełen przegląd treści i kluczowych wątków
 2. Makbet: wypracowanie na temat klasyki literackiej Shakespeare'a
 3. Motywy w "Dziadach cz. III": główne tematy i analiza
 4. Jak napisać dedykację w książce? Praktyczne wskazówki i inspiracje
 5. Kartki na dzień dziecka: Życzenia pełne uśmiechu i radości
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciej Iwanowicz
Maciej Iwanowicz

Jako założyciel portalu edukacyjnego i z zamiłowania nauczyciel, od ponad dwóch dekad jestem zanurzony w świat nauki, odkrywając i dzieląc się wiedzą na temat edukacji szkolnej. Moje doświadczenie jako pedagog i ciągłe dążenie do rozwoju osobistego pozwoliło mi zgłębić techniki nauczania, które motywują i inspirują młodych umysłów. Na moim portalu staram się przekazywać kompleksowe, łatwo dostępne i angażujące zasoby edukacyjne, które wspierają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w ich codziennych edukacyjnych wyzwaniach. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły