Najlepsze narzędzia online do sprawdzania szybkości strony

Tworząc własny serwis internetowy, sklep, forum bloga chcemy, aby nasza strona ładowała się jak najszybciej jak to jest tylko możliwe. Przynajmniej tak szybko, aby internauci, którzy na nią trafią nie zrezygnowali z odwiedzenia jej zanim się ona otworzy u nich w przeglądarce. Czas ładowania strony może mieć także realny wpływ na wyniki wyszukiwania w Google i w innych wyszukiwarkach internetowych. Zdarza się, że w wyniku zastosowania na naszych stronach wszelkich wodotrysków w postaci wielkich sliderów, JQuery i innych freamworków, wielu skryptów JS i CSS itp. nasza strona najzwyczajniej ładuje się w nieskończoność. Co zrobić, aby czas jej ładowania skrócić do minimum? Pominę tutaj wydajność samego serwera, jako że skrajnie nieoptymalna strona może zarżnąć nawet najlepszego dedyka, a skupię się jedynie na przyspieszeniu samej witryny internetowej. Pomocne nam w tym będą cztery, uzupełniające się narzędzia, dzięki którym dowiemy się jakie elementy strony wpływają na to, że ona najzwyczajniej zamula.

Większość z tych narzędzi w jasny i zrozumiały sposób podaje co musisz zrobić, aby zwiększyć wydajność serwisu, będzie ci jednak potrzebna przynajmniej podstawowa znajomość angielskiego, aby zrozumieć komunikaty oraz przynajmniej podstawowa wiedza z webmasteringu, czyli budowy stron internetowych, aby takich zmian dokonać. Tutaj jeszcze taka mała uwaga, jeśli posiadasz serwer VPS lub dedykowany, warto zapoznać się z innymi artykułami na blogu i zoptymalizować także sam serwer na jakim Twoja strona stoi. Na serwerach hostingowych taka operacja nie będzie jednak możliwa i w przypadku, gdy po dokonaniu zmian strona dalej nie ładuje się tak szybko jak tego chcemy, to czeka ciebie labo zakup wyższego konta hostingowego albo też serwera VPS lub dedykowanego.

PageSpeed Insights

Narzędzie udostępniane przez Google, dzięki któremu dowiesz się jakie elementy Twojej strony powinieneś poprawić, czy to skompresować obrazy, pliki JS i CSS, czy może ładować je asynchronicznie bądź też włączyć cache strony i wiele więcej. Żeby skorzystać z narzędzia należy wpisać adres strony (najlepiej razem z http lub https) i wcisnąć enter.

Pingdom

Dzięki temu narzędziu dowiesz się dokładnie jaki jest czas ładowania poszczególnych elementów strony, takich jak pliki js, css, zdjęcia itp. oraz podobnie jak w poprzednim narzędziu dostaniesz informację co należało by poprawić. Tutaj jednak poszczególne wyniki są punktowane i 100% świadczy o pełnej optymalizacji danego elementu, 0% o braku takiej optymalizacji, wartość pośrednia o tym w jaki sposób dany element jest zoptymalizowany w chwili obecnej. Żeby skorzystać z narzędzia wpisz adres swojej strony w odpowiednie pole i wybierz lokalizację najbliższą Twojemu miejscu zamieszkania lub Twoich potencjalnych użytkowników oraz wciśnij enter.

GTmetrix

Narzędzie podobne do poprzedniego ale posiadające kilka dodatkowych parametrów. Po zalogowaniu się posiada także możliwość porównania wyników przed i po optymalizacji strony.

WebPageTest

To narzędzie przeanalizuje stronę pod jeszcze innym kontem. Dodatkowo pozwala stwierdzić jakie elementy strony korzystają z tzw. CDN, czy też jaka jest różnica w szybkości strony z użyciem Cache przeglądarki i bez jego użycia.

Uwagi końcowe

Używając powyższych narzędzi, czy też jakichkolwiek innych, należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli uznasz, że mimo optymalizacji danego elementu strona ładuje się wolniej, występują na niej jakieś błędy (nagminnie występujące np. przy kompresji Js, CSS lub też ładowania ich asynchronicznie, w zmienionej kolejności) lub też w jakikolwiek inny sposób coś jest nie tak ze stroną, to zrezygnuj z optymalizacji danego elementu np. optymalizacji plików JS lub też np. samej biblioteki JQuery (z tym jest więcej roboty, a często końcowy efekt nie jest na tyle spektakularny, aby warte to było zachodu) samej ich kompresji lub łączenia ich w jeden plik. Pamiętaj i zawsze miej na uwadze to, że liczy się końcowy efekt, a nie to ile punktów zdobyła dana strona.

Dodaj komentarz

10 + two =