Cache w przeglądarce magiczne reguły

Posiadając własną stronę internetową często jesteśmy zmuszeni ją zoptymalizować, aby wczytywała się szybciej i aby oszczędzić zasoby serwera. Jednym ze sposobów takiej optymalizacji strony jest jej cachowanie i o ile w takich CMS jak np. Joomla, czy WordPress można zainstalować wtyczkę cachującą jak np. W3 TotalCache, to wyniki często nie są w pełni zadowalające. Ręczne ustawienie reguł dla mod_expires także może nie przynieść nam zamierzonych rezultatów. Co jeszcze więc możemy zrobić?

Czytaj dalej

Zwiększenie limitu pamięci dla PHP

Z serwerami współdzielonymi jest jeden problem, w celu zaoszczędzenia zasobów serwera ich administratorzy często ograniczają nam zasoby takie jak pamięć dla PHP, czas wykonywania skryptu, maksymalny upload itp. w wyniku czego w szczególnych sytuacjach napotykamy na problemy z działaniem naszych stron internetowych, czy chociażby z importem większej bazy danych poprzez PHPmyAdmin. Czy możemy coś z tym zrobić? czy samemu możemy zwiększyć te limity ?

Czytaj dalej

Jaki CMS wybrać Drupal, Joomla, a może WordPress?

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jest to kolejny artykuł z serii “Który CMS jest najlepszy”, a jedynie taki, który ma pokazać ich wady i zalety. Drupal, Joomla oraz WordPress, to obecnie najpopularniejsze systemy CMS, za pomocą których w prosty sposób można zbudować własną stronę internetową. Są to także CMS, z których i ja korzystam budując strony, niektóre bardzo zaawansowane. Wymienione skrypty, opisane są w sposób alfabetyczny, aby wykluczyć jakiekolwiek sugestie adoracji któregokolwiek z nich. Opisy robione były na podstawie aktualnie najnowszej wersji danego CMS.

Czytaj dalej

Jaki skrypt pod sklep internetowy wybrać?

Jako, że mam w tym spore doświadczenie, a ciągle na różnych forach pojawiają się tematy typu, “który skrypt pod sklep internetowy będzie najlepszy ?”, postanowiłem napisać na ten temat kilka słów. Sklepy internetowe można podzielić na dwie główne grupy, pierwszą grupą są sklepy abonamentowe typu SAAS, w których bardzo często nie mamy dostępu do większości plików i samej bazy danych, drugą grupę stanowią sklepy instalowane na własnym serwerze.

Czytaj dalej

Jaki skrypt forum i dlaczego MyBB

W poprzednim artykule pisałem, jak szybko i bezproblemowo zainstalować PostgreSQL na własnym serwerze, dzisiaj powiem dlaczego wybrałem MyBB, jako skrypt do obsługi forum dyskusyjnego. Otóż dobrze skonfigurowany PostgreSQL jest w stanie dorównać szybkością i wydajnością silnikowi bazy MySQL przy małych bazach danych i niewielkiej liczbie odwiedzających, a przy dużych bazach i dużej ilości odwiedzin bije go na głowę, o czym także pisałem w poprzednim artykule Instalacja PostgreSQL i PhpPgAdmin na Debianie. Uruchamiając forum dyskusyjne, nigdy nie wiemy niestety jaki ono ruch będzie generować na przykład za 2-3 lata oraz jak rozrośnie się jego baza danych i jak w konsekwencji wpłynie to na jego wydajność. Taki dylemat miałem i ja.

Czytaj dalej

Najlepsze narzędzia online do sprawdzania szybkości strony

Tworząc własny serwis internetowy, sklep, forum bloga chcemy, aby nasza strona ładowała się jak najszybciej jak to jest tylko możliwe. Przynajmniej tak szybko, aby internauci, którzy na nią trafią nie zrezygnowali z odwiedzenia jej zanim się ona otworzy u nich w przeglądarce. Czas ładowania strony może mieć także realny wpływ na wyniki wyszukiwania w Google i w innych wyszukiwarkach internetowych. Zdarza się, że w wyniku zastosowania na naszych stronach wszelkich wodotrysków w postaci wielkich sliderów, JQuery i innych freamworków, wielu skryptów JS i CSS itp. nasza strona najzwyczajniej ładuje się w nieskończoność. Co zrobić, aby czas jej ładowania skrócić do minimum? Pominę tutaj wydajność samego serwera, jako że skrajnie nieoptymalna strona może zarżnąć nawet najlepszego dedyka, a skupię się jedynie na przyspieszeniu samej witryny internetowej. Pomocne nam w tym będą cztery, uzupełniające się narzędzia, dzięki którym dowiemy się jakie elementy strony wpływają na to, że ona najzwyczajniej zamula.

Czytaj dalej