Certyfikat SSL, a sukces Twojej strony internetowej

“Wiesz ilu internautów rezygnuje z zamówienia w Twoim sklepie, tylko dlatego, że nie widzą kłódki obok adresu strony?” tak brzmi dumny komunikat jednego ze sprzedawców certyfikatów SSL, sugerujący jakoby sam certyfikat był gwarancją Twojego sukcesu w sprzedaży internetowej, czy też maksymilizacji zysków z takiej sprzedazy. Powiedzmy sobie jednak szczerze, tekst ten to zwykły marketingowy bełkot, bo ilu potencjalnych klientów wie co to jest SSL i czemu on służy? Zielona kłódka przy pasku adresu Twojej przeglądarki nijak ma się do wzrostu sprzedaży Twojego sklepu na dzień dzisiejszy. Faktem jest jednak przeciwna sytuacja i szara przekreślona kłódka pokazująca się przy pasku adresu w Twojej przeglądarce internetowej, w wyniku używania niepodpisanych certyfikatów SSL, może mieć realny wpływ na spadek sprzedaży. Stąd też lepiej nie używać w ogóle żadnego certyfikatu i łączyć się ze sklepem po zwykłym http, niż używać certyfikatów nie podpisanych lub takich których okres ważności wygasł.

Czytaj dalej

WordPress i HTTPS

Wordpres jest dość specyficznym systemem CMS i pomimo swojej dojrzałości, popularności i różnorodności zastosowań nie doczekał się sam w sobie prostej funkcji odpowiedzialnej za zmianę jego połączeń przez protokół HTTPS. Jak więc w prosty i szybki sposób puścić ruch z naszego wordpressa przez szyfrowane połączenie HTTPS, bez grzebania w bazie danych i samym WP? Proponuję wykorzystać do tego 2 wtyczki, automatyzujące nam większość zadań.

Czytaj dalej

Let’s Encrypt i webmin

Pisałem, w wcześniejszym artykule, jak wygenerować darmowy certyfikat Let’s Encrypt na własnym serwerze. Dzisiaj powiem jak zrobić to dla Webmina jako, że wiele osób ma z tym problemy. Nie będę rozpisywał się tutaj jak uruchomić samego Let’s Encrypt, bo pisałem o tym w artykule Generujemy darmowy certyfikat SSL dla swojej strony, napiszę za to jak wygenerować i podpiąć taki certyfikat pod webmina.

Czytaj dalej

Generujemy darmowy certyfikat ssl dla swojej strony

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto posiadać własny zaufany certyfikat ssl dla swojej strony internetowej. Atutów przemawiających za nim jest wiele, ja wymienię trzy najważniejsze jak, większe zaufanie do strony do której został podpięty, możliwość włączenia spdy lub http2 dla niej, czy też zwiększenie jej bezpieczeństwa poprzez szyfrowane połączenie. Oczywiście, że można taki certyfikat wygenerować samemu u siebie na serwerze, jednak takie rozwiązanie ma kilka niezaprzeczalnych wad. Jedną z nich jest brak zaufania do takiego certyfikatu co objawia się stosownymi komunikatami przy probie połączenia z taką stroną i ikonką przekreślonego klucza sygnalizującą, że strona jest nie zaufana oraz brakiem możliwości uruchomienia dla niej spdy lub http/2. Nie każdego stać jest jednak na zakup takiego podpisanego przez uprawnioną do tego celu firmę certyfikatu. Jak więc taki certyfikat SSL uzyskać za darmo?

Czytaj dalej