CloudFlare czy warto używać?

Czym jest CloudFlare?

CloudFlare jest tzw. CDN (Cloud Delivery Network), który pozwala na przyspieszenie strony internetowej, z którą łączą się użytkownicy z całego świata. Skraca on drogę i zmniejsza ilość przeskoków pomiędzy klientem, a serwerem z którego są ładowane dane strony internetowej. Zaletą Cloud Flare jest duża ilość serwerów pośredniczących w takim transferze, gdzie jednym z nich jest serwer znajdujący się w Warszawie. Dokładne dane na temat lokalizacji serwerów można znaleźć na stronie cloudflare.com, pokrótce, to są one zlokalizowane w azji, europie, ameryce.

Dla nas jako użytkowników prywatnych bardzo ważnym, może okazać się, że CloudFlare świadczy wiele narzędzi zupełnie za darmo. Dla firm i bardziej wymagających użytkowników przydatne mogą okazać się dodatkowe, płatne usługi. Oprócz wspomnianego już CDN, za darmo otrzymujemy takie usługi jak ochronę przed DDOS, ukrycie naszych prawdziwych adresów DNS, możliwość puszczenia przez CDN jedynie wybranych przez nas usług, np. przez CDN możemy puścić ruch z naszych stron internetowych, a bezpośrednio ruch pocztowy, FTP itp. Dodatkowo dostajemy możliwość połączeń szyfrowanych przez SSL, HSTS, cachowanie za pomocą expires wraz z możliwością ustawienia dokładnego czasu takiego cache od 4h do 1 roku, auto minify, czyli kompresję kodu HTML, JS oraz CSS z możliwością wyboru co ma być kompresowane, a co nie. Wszystko to korzystnie wpływa na czas ładowania naszej strony internetowej z każdego praktycznie miejsca na świecie oraz co również istotne, znacznego odciążenia naszych serwerów na jakich trzymamy nasze strony. CloudFlare oferuje jeszcze jedną dość przydatna usługę, możliwość wyświetlania strony internautom, gdy fizycznie jest ona z jakiegoś powodu niedostępna np. podczas awarii serwera.

Czy warto używać CloudFlare?

Opinie o tym są różne, ja osobiście uważam, że warto używać CloudFlare i to nie tylko dla stron, z których usług korzystają ludzie z zagranicy (chociaż dzisiaj, gdy wielu Polaków mieszka za granicą praktycznie każda strona ma ruch z poza obszaru Polski) ale dla każdej innej strony. Raz, że dużo skuteczniej broni nam on nasze serwery przed atakami DDOs niż z jest to wstanie zrobić serwerownia, z której usług korzystamy, a dwa że dostajemy szereg usług, które są u wielu usługodawców albo dodatkowo płatne, albo też niedostępne, po trzecie znacząco odciążamy nasz serwer co w wielu przypadkach jest bardzo pożądane i pozwoli nam zmniejszyć koszty, które ponieślibyśmy wykupując droższe konto hostingowe o wyższych parametrach.

CloudFlare i SEO

SEO jest kolejnym czynnikiem kiedy usługi CloudFlare mogą skutecznie wspomóc nasze działania. Raz, że pozwoli nam to ukryć prawdziwy adres IP naszej strony internetowej oraz jej adresy DNS przed wścibskim Google (pozwala nam na hostowanie naprawdę wielu stron na naszym VPS bądź dedyku bez potrzeby kupowania dodatkowych adresów IP i kombinowania z ukryciem adresów DNS np. za pomocą GLUE), a dwa że pozwala na odciążenie naszego serwera, przez co możemy hostować na nim więcej takich stron. Także nie bez znaczenia pozostaje fakt szybszego ładowania się takich stron z zagranicy, gdy trzymamy zaplecze na serwerze w Polsce ale przeznaczone do pozycjonowania stron zagranicznych.

Czy są jakieś wady używania CloudFlare?

Mimo tego, że CloudFlare posiada serwery także w Polsce, to zauważyłem, że czasem strony których ruch puściłem przez ten CDN ładują się jakby nieco wolniej niż bezpośrednio z mojego serwera VPS. Różnica jest co prawda niewielka i dla mnie mało istotna, ale dla niektórych przewrażliwionych osób czynnik ten może okazać się bardzo ważny. Kolejnym czynnikiem jest fakt niemożności skorzystania z tego CDN dla transmisji strumieniowych oraz zdjęć, także dla plików (w płatnej wersji) powyżej 100mb. W większości przypadków jednak korzyści płynące z korzystania z CloudFlare, z naddatkiem przewyższają jego potencjalne wady i niedogodności.

1 myśl na temat “CloudFlare czy warto używać?

  1. Ja zauważyłem, że ruch z Polski kierowany jest na datacenter w Berlinie lub Hamburgu. Nie wiem czy to wynika z faktu, że darmowy plan ma ograniczenia co do dostępu np z Warszawy lub Pragi. Może chodzi o to, że lepszy routing jest przez węzły z tymi własnie centrami danych.
    Stąd może też wynikać Twoje lekkie zwolnienie dostępu. Sprawdzić to możesz instalując statystyki slimstat na WP. W standardowych ustawieniach widać przekierowanie użytkowników na konkretny datacenter.

Dodaj komentarz

3 × five =