Gdzie tani serwer dedykowany lub VPS?

Z serwerów dedykowanych i VPS korzystam już kilka lat, z ofert różnych firm. Nie będę wypowiadał się tu negatywnie o żadnej firmie, chociaż bywało i tak, że z niektórymi miałem problemy. W tym artykule poruszę kwestię, gdzie można wydzierżawić własny tani serwer dedykowany lub VPS, czyli taki skrojony na miarę naszych polskich możliwości osoby prywatnej, mniejszej lub średniej firmy.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem pracownikiem, ani nie mam żadnych korzyści w promowaniu żadnej z firm i propozycje moje wynikają jedynie z subiektywnych odczuć i doświadczenia. Firm oferujących serwery VPS oraz serwery dedykowane jest wiele, jednak nie wszystkie będą spełniały nasze warunki i oczekiwania. Na początku, jeszcze przed zakupem serwera powinieneś poznać różnicę między serwerem VPS, a serwerem dedykowanym.

Serwer VPS (Virtual Private Server) to maszyna wirtualna. Najczęściej jest to jeden klaster składający się z kilku lub kilkudziesięciu tys. nawet maszyn, połączonych w jeden superkomputer, na którym zostają uruchomione potem maszyny wirtualne z zamówionym systemem operacyjnym. Sposobów takiej wirtualizacji jest wiele i jedne działają np. na wspólnym kernelu, posiadają inne wspólne elementy w celu zachowania jak największej wydajności, inne posiadają rozdzielne zasoby. To co ich łączy, to wspólne elementy takie jak procesory, pamięć, czasem dyski, co w efekcie powoduje, że w niektórych przypadkach osoba korzystająca ze źle napisanego skryptu może generować 100% obciążenia i tym samym generować wysokie obciążenie innemu klientowi.

Serwer dedykowany, to indywidualna maszyna o ściśle określonej konfiguracji sprzętowej, która dedykowana jest jedynie klientowi, który ją dzierżawi. Tutaj nie musisz martwić się o to, że ktoś nadmiernie wykorzysta jej zasoby twoim kosztem. Takie rozwiązanie jest jednak zawsze droższe.

Jedną z firm oferujących takie serwery jaką mogę polecić, jest OVH. Z usług jej korzystam już od kilku lat, i to zarówno jeśli chodzi o serwery VPS, jak i tańszą i droższa linię serwerów dedykowanych. Nigdy z tą firmą nie miałem żadnych większych problemów. jedynym problemem był 20 minutowy brak dostępu do serwera VPS z terytorium polski, gdzie w efekcie winnym okazał się router jednego z niemieckich providerów.

Dla kogo jaki serwer?

Serwery VPS proponuje jedynie do hostowania mniejszych, nie wymagających stron internetowych najlepiej prywatnych. Poprzez mniejszych, rozumiem strony, tak powiedzmy do 2k uu dziennie, przy optymalnej konfiguracji takiego serwera i optymalnie napisanym skrypcie obsługującym taką stronę. W najwyższej ofercie serwerów VPS Cloud, można pokusić się o takie 2 strony ale to już przy naprawdę optymalnym skrypcie i bazie danych. Pamiętajmy też, że www i Mysql to zazwyczaj nie jedyne usługi pracujące na takiej maszynie, także warto zwrócić uwagę, na to ile zasobów pożera nam i jakie obciążenie generuje serwer pocztowy wraz z spamassassinem, rkhunterem, programem antywirusowym filtrującym pocztę.

Dla kilku takich mniejszych stron lub jednej większej proponuję serwery OVH Kimsufi, jednak i tutaj proponuje trzymać jedynie prywatne strony internetowe, jako że jest to linia ekonomiczna i nie posiada ona wielu ważnych elementów jak chociażby dwóch dysków sieciowych na jakich można skonfigurować odpowiedni RAID, w wyniku czego w razie awarii jednego z dysków podłączany jest nowy, a cala struktura danych jest tam wtedy automatycznie odtwarzana. Jest to bardzo ważne w przypadku np. danych firmowych.

Wszelkie firmy, instytucje i osoby, którym zależy na jak największej wydajności serwera, jak największym bezpieczeństwie danych na nim zawartych, powinny skorzystać z pozostałej wyższej linii serwerów dedykowanych.

Ostatnią linią w OVH są serwery dedykowane dla gier internetowych i w takim zakresie powinny być te serwery wykorzystywane.

Serwer mi źle działa?

Awarie zawsze się oczywiście zdarzają, jednak 90% wszystkich takich przypadków, to źle dobrany serwer, zbytnia oszczędność lub krótkowzroczność w zapotrzebowaniu na jego zasoby, brak doświadczenia w jego konfiguracji oraz jego zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz. Myślenie, że mnie nie zaatakują, bo jestem zbyt mały, czy innego tego typu, jest bardzo naiwne, jako że często internet skanowany jest automatycznie, bez rozróżnienia, czy dany serwer podpięty do niego jest mały, czy duży, czy należy do osoby prywatnej, czy wielkiej korporacji, późniejsze ataki na serwery często także przeprowadzane są automatycznie przez odpowiednie skrypty. Firma dzierżawiąca Ci taki serwer nie ma żadnego obowiązku w zabezpieczeniu ci go przed żadnymi atakami, tym bardziej wielkimi atakami DDOS, czy tez w jego prawidłowej i optymalnej konfiguracji, o to powinieneś zadbać sam i trzeba sobie zdawać sobie z tego sprawę.

To jak zabezpieczyć taki serwer, pisałem na przykład w tym artykule https://www.oduk.pl/cloudflare-czy-warto-uzywac/ w przyszłości postaram się także, aby takich artykułów powstało jak najwięcej i jak najdokładniej opisywały one dany problem. Jeśli brak ci doświadczenia, zawsze powinieneś doliczyć dodatkowe koszty w administracji takiego serwera i jego odpowiedniej konfiguracji i zabezpieczeniu. Tym bardziej jeśli jest to serwer, gdzie ewentualna utrata bądź wykradzenie danych jest równoznaczne z upadkiem firmy lub jej wielkimi stratami finansowymi. O tym także warto wiedzieć.

Jakie są minusy korzystania z oferty OVH?

Czasem zdarza się, że usługi jakie zamierzamy uruchomić na takim serwerze wymagają bardzo niskiego pingu od komputera użytkownika w Polsce, do serwera i z powrotem. Do serwerów w OVH nie ma dużych pingów i w przypadku serwera do hostowania stron oraz usługi email wszystko działa sprawnie i szybko, jednak czasami jak np. w przypadku serwerów niektórych gier online może być on niewystarczająco niski, wtedy najlepiej poszukać rozwiązania w innej firmie posiadającej serwerownie w Polsce.

Uwagi końcowe

Użyte w artykule dane jak ilość unikalnych wyświetleń strony (uu) mają charakter czysto poglądowy, gdyż wiele zależy od innych czynników jak specyfika danej strony, czy działa przesyłanie danych strumieniowych, technologia z jakiej korzysta strona (php, JS, JQuery, MysQL), serwera www jaki został uruchomiony, czy na serwerze działa Warnish lub serwer reverse proxy, jaka wersja PHP pracuje i jak została skonfigurowana i wielu innych czynników, na sam koniec jaki system pracuje na takim serwerze. Z moich obserwacji wynika, że Linux, ściślej mówiąc Debian jest średnio 20% bardziej wydajny niż Free BSD, nie mówiąc o systemach Windows Micro$oftu.

(Aktualizacja artykułu)

Dość ciekawą ofertę swoich serwerów VPS, wydaje się przedstawiać także dość mocno reklamująca się na polskim rynku ostatnio, firma aruba CLOUD, pod adresem www.arubacloud.pl. Niestety nie korzystałem z ich usług nigdy, więc i nie mogę stwierdzić jak jest z podejściem do klienta i wsparciem technicznym u nich. Ceny w stosunku do parametrów mają jednak przyzwoite i tak VPS z 20GB dyskiem SSD, 1 rdzeniem procesora i 1GB RAM można mieć już za 4zł netto miesięcznie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że systemem wykorzystywanym do wirtualizacji jest vmware.

Serwery mogą być uruchomione w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy.

2 myśli na temat „Gdzie tani serwer dedykowany lub VPS?

  1. Z hostingu nie korzystałem u nich chyba z 5 lat już, ale nie miałem żadnych problemów. Parametry serwerów w stosunku do ceny mają dość przyzwoite. Także dla domen, których na dzień dzisiejszy mam pod opieką kilkadziesiąt i które trzymam właśnie w OVH. Głównie należą one do firmy w jakiej pracuję.

Dodaj komentarz

4 × 2 =