Maile przestały dochodzić O co chodzi?

Jeśli z dnia na dzień przestały dochodzić do klientów lub znajomych Twoje emaile, a w konfiguracji Twojej poczty nic nie było zmieniane, to najprawdopodobniej adres Twojej skrzynki lub adres IP Twojego usługodawcy trafił na listy RBL. Listy RBL są jednym ze sposobów wykorzystywanych w celu walki ze spamem. Filtry te są najczęściej konfigurowane bezpośrednio na serwerze i ty jako klient danej skrzynki pocztowej nie masz do nich wglądu. Jak, więc sprawdzić, czy problem z docieraniem Twojej poczty jaki pojawił się z dnia na dzień, nie jest spowodowany trafieniem na taką czarną listę RBL?

Sposobów na to jest kilka, ja w niniejszym artykule wymienię jeden, chyba najbardziej uniwersalny i pewny. Pomocna w tym jest strona http://multirbl.valli.org/lookup/62.129.218.253.html, na której po wpisaniu adresu IP Twojego serwera pocztowego lub domeny Twojego adresu Email, analizowane są listy ponad 200 istniejących RBL. W niniejszym podanym przykładzie podałem adres IP dla poczty wysyłanej z home.pl, zamień go oczywiście na własny.

Tutaj należy się jednak kilka uwag, analizując własny serwer pocztowy pewnie  zauważysz, że jego IP znajduje się na kilku listach RBL. Jakiejś rosyjskiej, chile i pewnie jeszcze 2ch innych krajów. to jest normalne, zauważyłem że te organizacje blokują standardowo adresy IP z polski. Sprawdzałem dla jakichś 10ciu różnych IP i domen, z których na pewno nigdy nie był wysyłany spam ani żadna inna masowa korespondencja, stąd też nie warto się nimi przejmować jeśli nie korespondujesz z tymi krajami.

Każdy inny wpis powinien jednak wzbudzić Twój niepokój i jeśli Twoja poczta wysyłana jest z własnego serwera VPs lub dedykowanego, to zmień jak najszybciej jego adres IP, aby pozbyć się problemu (prośby o usunięcie wpisu z takich list w 95% przypadkach kończy się niepowodzeniem, więc szkoda Twojego czasu).

Jeśli Twoja poczta wysyłana jest z serwera zakupionego wraz z hostingiem lub też z jakiegoś darmowego konta typu onet, o2, Gmail itp, to skontaktuj się jak najszybciej z jego administratorem podając w załączniku linka do strony z testem w celu potwierdzenia danego problemu, że leży on najpewniej po ich stronie. Administratorzy serwerów najczęściej mają tendencję zrzucania problemu na nas z góry licząc na nasz brak wiedzy i doświadczenia w danym temacie. Stąd też jest to bardzo ważne.

Nie wysyłałem nigdy spamu, więc jak ten adres na taką listę RBL mógł trafić?

Jeśli jest to twój indywidualny IP serwera dedykowanego bądź VPS, to mógł tam trafić złośliwie. Jest to trudne dla takiej osoby co go tam zgłosiła ale niestety nie niemożliwe. Jeśli to serwer współdzielony jaki otrzymałeś z hostingiem lub darmowym kontem pocztowym, to spam mógł słać ktokolwiek, kto zasoby i usługi takiego serwera z tobą współdzieli. Pozbycie się problemu więc, leży wyłącznie w gestii administratorów takiego serwera.

Jak się chronić w przyszłości, aby nasz adres nie trafił na listy RBL ?

Na serwerach współdzielonych jest to praktycznie nie możliwe, chyba że usługodawca udostępni ci własny indywidualny adres IP dla Twojego serwera pocztowego, co jest rzadkością. Z własnego serwera nie wysyłamy nigdy żadnych masowych wiadomości, także tzw. biuletynów, które mogą być źródłem późniejszych problemów. Biuletyny wysyłamy zawsze za pośrednictwem zewnętrznych usług i serwisów świadczących takie usługi.

7 myśli na temat „Maile przestały dochodzić O co chodzi?

 1. Artykuł oceniłem na cztery gwiazdki ze względu na to, że brakuje w nim kilku istotnych informacji. Przykładowo na spamlistę RBL można trafić całkiem nieświadomie i to posiadając własny serwer z własnym indywidualnym adresem IP, a to wszystko za sprawą złośliwego oprogramowania. Z tego powodu chociażby raz na tydzień warto odpalać RKhunter, aby sprawdzić, czy ktoś czegoś potencjalnie niebezpiecznego nam na serwer nie wrzucił. Kolejna sprawa, to przejęcie po kimś danego IP, czasem wraz z nowoutworzonym serwerem vps lub dedykowanym, który to IP już od dawna się na takich listach RBL znajduje. Zmiana właściciela przecież nie jest jednoznaczna z jego usunięciem z takich list.

 2. Ja mam takie pytanie, jak wysyłać taki biuletyn jeżeli taka Joomla posiada takką opcję i klienci się tam rejestrujący wyrażają na to zgodę? Ręcznie przepisywać takie adresy do zewnętrznego oprogramowania ?

  • Nie ręcznie 🙂 Można zrobić to na kilka sposobów. Wyeksportuj bazę zarejestrowanych użytkowników którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie takiego biuletynu np. w XML jak się da i potem kopiuj-wklej odpowiednią kolumnę z mailami, jak w żaden sposób nie można tego zrobić spod samej Joomla, to zawsze można wyeksportować odpowiednią tabelę z samej bazy danych np. w PHPmyAdmin. Oprogramowanie zewnętrzne do rozsyłania mailingów powinno mieć możliwość hurtowego importu maili, czy to z dokumentu .txt, czy tez poprzez kopiuj i wklej.

 3. A co jeśli taki problem się pojawił o jakim piszesz w artykule, a listy RBL nie zawierają naszego IP, czy domeny? Jakie mogą być tego inne przyczyny? Swego czasu właśnie wysyłałem ludziom biuletyny ze sklepu internetowego i z niektórymi klientami mam problem, bo nie dochodzą do nich moje maile. RBL sprawdzałem i wydaje się być wszystko w porządku.

  • Może dodali Twój adres email do czarnej listy u siebie jeśli te biuletyny były dla nich mocno natarczywe. Najlepiej skontaktuj się z klientami w celu wyjaśnienia tej sprawy.

   • Dobrym pomysłem jest tak skonfigurować filtry, aby maile nie były całkiem odrzucane przez serwer jeśli się na takiej liście RBL znajdują, a jedynie były odpowiednio wysoko punktowane.

    Myślę, że standardowa punktacja jaka jest ustawiona dla poszczególnych RBL w spamassassinie jest ok. Jeśli wiadomość zostanie oznakowana jako spam, a okaże się pożądana to klient zawsze będzie miał możliwość jej przeczytania. Odrzucane jedynie powinny być wiadomości, które mogą zawierać wirusa albo też ich maile/domeny znajdują się na blacklist.

    • Tak właśnie się robi jak wspomniałeś, więc jeśli mail z biuletynem nie dociera do klienta, to najprawdopodobniej dodał adres na blacklistę. Zakładam, że w katalogu ze spamem klient sprawdził czy go tam nie ma. Jak ma mocno restrykcyjne filtry, to może się zdarzyć, że tam ten biuletyn wyląduje.

Dodaj komentarz

2 + 2 =